Puszczańska premiera "Dzieci Jerominów"

2023-09-20 08:45:00(ost. akt: 2023-09-20 08:53:47)
Puszczańska premiera dzieła Ernsta Wiecherta odbyła się w kościele ewangelickim w Wejsunach

Puszczańska premiera dzieła Ernsta Wiecherta odbyła się w kościele ewangelickim w Wejsunach

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

„Dzieci Jerominów”, opowieść o losach mieszkańców niewielkiej, nieistniejącej już wsi w powiecie piskim, za sprawą Oficyny Wydawniczej Retman, po wielu latach doczekało się kolejnego wydania. Spotkanie poświęcone książce Ernsta Wiecherta odbyło się w Wejsunach.
„Dzieci Jerominów” ukazały się w serii „Moja Biblioteka Mazurska” jako jej 47. tom. To trzecie polskie wydanie (wcześniejsze 1972, 1986) najwybitniejszej powieści Ernsta Wiecherta (1887-1950), niemieckiego pisarza urodzonego na Mazurach w leśniczówce Piersławek (niem. Kleinort).

Akcja „Dzieci Jerominów” rozgrywa się w nieistniejącej już wsi Sowiróg, która znajdowała się w Puszczy Piskiej nad jeziorem Nidzkim. Obecnie na miejscu ludnej niegdyś wsi pozostały jedynie fundamenty domów oraz cmentarz ewangelicki, który w 2010 roku z inicjatywy stowarzyszenia „Sadyba” został odnowiony. Postawiono tam także tablicę z informacją o historii wsi.

Puszczańska premiera dzieła Ernsta Wiecherta zorganizowana przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Piszu i Oficynę Wydawniczą Retman odbyła się w minioną sobotę, 16 września, w kościele ewangelickim w Wejsunach. Gospodarzem spotkania był ks. Marcin Pysz.


O Ernście Wiechercie i o tym co w jego książce — Mazurach najpiękniej opisanych, ludziach, wartościach, samotności, krzywdzie i braku miłości — o tym wszystkim poruszająco mówił w wejsuńskim kościele wydawca dzieła, Waldemar Mierzwa.


Tuż po spotkaniu, specjalnie dla czytelników Gazety Piskiej, Waldemar Mierzwa powiedział:

Wydanie „Dzieci Jerominów” Ernsta Wiecherta było moim marzeniem. Od lat „trzymałem” dla nich miejsce w „Mojej Bibliotece Mazurskiej”, najważniejszej serii naszej Oficyny. Nie zraziłem się trudnościami związanymi z odnalezieniem spadkobierców jednego z tłumaczy. Trudno uwierzyć, że w epoce powszechnej cyfryzacji udało mi się ich odszukać dopiero po półrocznych zabiegach! 
Pierwszy raz czytałem sagę rodu Jerominów w latach 80. ub. wieku.

Jako człowiek, który dopiero co osiadł na Mazurach, byłem nią zafascynowany. Podobnie jak wielu innych uznałem ją za najpiękniejszą książkę o naszej mazurskiej krainie. Ćwierć wieku później czytałem wiechertowskie „Dzieci” już bez okularów mazurskiej idealizacji. I wiedziałem, że muszę wydać tę książkę także dlatego, że to dzieło uniwersalne, rzecz o kondycji człowieka. O mnie, o tobie, o każdym z nas.
„Dzieci” to literatura najwyższej klasy, z którą pewnie młody czytelnik, przyzwyczajony do esemesowej frazy i bezinterpunkcyjnych mejli, może mieć kłopot. Warto jednak, żeby i on po tę książkę sięgnął. Bez względu bowiem na to, ile mamy lat, każdy odnajdzie w niej siebie.
Elżbieta ŻywczykWznowienie książki z 2023 roku zawiera posłowie („Szukać przez całe życie”) autorstwa Waldemara Mierzwy, tekst „Pro memoria Tadeusz Ostojski (1925-2008)” autorstwa Rafała Wolskiego, tekst „Pro memoria Jerzy Ptaszyński (1914-1995)” autorstwa Waldemara Mierzwy. Książkę można nabyć w m.in. w księgarniach na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, a także w sklepie Oficyny Wydawniczej Retman.2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5