W Orzyszu posadzili 40 dębów pamięci

2023-05-29 05:46:17(ost. akt: 2023-05-29 06:30:43)

Autor zdjęcia: Kamil Kierzkowski

W Orzyszu, Wojskowej Stolicy Polski, odbyły się regionalne obchody Dni Katyńskich. To część ogólnopolskiej akcji „Katyń… Ocalić od zapomnienia”. Poprzez sadzenie Dębów Pamięci w myśl zasady: „jeden dąb, jedno nazwisko z listy katyńskiej” ma ona upamiętniać niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni. W czwartek, 25 maja, w Orzyszu posadzono 40 dębów pamięci.
Regionalne Obchody Dni Katyńskich „Katyń – Ocalć od zapomnienia” rozpoczęły się mszą św. w Kościele Garnizonowym pw. św. Kazimierza Królewicza, z udziałem wojskowej asysty honorowej 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.



Następnie uczestnicy uroczystości stawili się przy sztabie Batalionu Czołgów Ułanów Krechowieckich, by posadzić Dęby Pamięci — w sumie posadzono ich 40. Jeden z nich poświęcony jest rotmistrzowi Karolowi Dowgiałło. — Dziadek został zamordowany w Bykowni. Nie ma swego grobu, ten dąb przypomina o jego istnieniu — mówiła jego wnuczka Joanna Dowgiałło-Kuhn.


Dębów pamięci nie zabrakło również przy „najmłodszej” orzyskiej ulicy, której podczas wydarzenia uroczyście nadano nazwę Ofiar Katynia i Sybiru.


W dalszej części obchodów, w Ratuszu Miejskim otwarto wystawę IPN „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit”. — Wystawa ma przypominać o zbrodni katyńskiej, ale także o kłamstwach, jakie na ten temat mówiono w ZSRR i PRL. Na wystawie przedstawiono genezę zbrodni, jej przebieg i miejsca eksterminacji polskiej ludności — mówi dr Krzysztof Kierski z Biura Badań Historycznych Delegatury IPN w Olsztynie. Wystawę można oglądać do końca maja.



Chwilę później rozpoczęła się okolicznościowa konferencja naukowa, podczas której zaprezentowano trzy panele tematyczne: „Katyń: Jak doszło do zbrodni” (dr Waldemar Brenda), „Losy oficerów 1 Pułku Ułanów Krechowieckich po agresji sowieckiej na Polskę w 1939 r.”( mgr Jarosław Szlaszyński) oraz „O prawdę i pamięć – walka o prawdę o zbrodni katyńskiej 1943-1990” (dr Tomasz Szczepański z Muzeum Katyńskiego).



W trakcie uroczystości w Urzędzie Miejskim w Orzyszu zostały także przyznane medale i wyróżnienia, m.in. "Medal za Zasługi dla Gminy Orzysz", czy "Honorowy Strażnik Pamięci - Katyń... Ocalić od zapomnienia".

Organizatorem wydarzenia była Gmina Orzysz oraz Batalion Czołgów Ułanów Krechowieckich 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej przy współpracy Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie.
Elżbieta Żywczyk



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5