To było święto piskich muzealników
2023-05-22 05:29:20(ost. akt: 2023-05-22 06:09:27)
Uczestnicy piskiej Nocy Muzeów przekonali się, że św. Hildegarda była jedną z najważniejszych postaci średniowiecza. Działalność benedyktynki przybliżyły w piątek (19 maja) historyk dr Alicja Dobrosielska i śpiewaczka Aleksandra Klimczak.
Noc Muzeów to nic innego jak święto muzealników z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów. Pracownicy Muzeum Ziemi Piskiej świętowali w piątkowy wieczór w wyjątkowym gronie, bo wydarzenie cieszyło się rekordową frekwencją.
Spotkanie poświęcono św. Hildegardzie, a wśród obecnych byli stali bywalcy muzealnych spotkań, ale nie zabrakło także nowych twarzy.
Piska Noc Muzeów rozpoczęła się od miłej uroczystości. Burmistrz Andrzej Szymborski wręczył piskim muzealnikom kwiaty i podziękował za upowszechnianie wiedzy o historii naszego miasta i regionu realizowane w różnych formach oraz działalność na rzecz piskiej kultury.
Dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej, otrzymała dodatkowo certyfikat Super Dyrektora, który może zrealizować na całym świecie.
Postać św. Hildegardy przybliżyła historyk dr Alicja Dobrosielska, która w prelekcji pt. „O Janach nie tylko świętych, uzdrowicielach i siłach przyrody w pismach św. Hildegardy z Bingen w grodzie Jana czyli w Piszu” omówiła wiele ciekawostek z życia świętej.
Nie skupiła się tylko na jej działalności teologicznej czy kompozytorskiej, ale zwróciła także uwagę na poglądy, którymi św. Hildegarda wyprzedzała epokę, w której przyszło jej żyć. Benedyktynka już w średniowieczu podejmowała znaczenie roli kobiet w społeczeństwie czy kwestii zdrowego odżywiania w celu zachowania harmonii duszy i ciała, a jej słowa o orkiszu, które uznawała za najzdrowsze zboże, dziś przeżywają prawdziwy renesans.
Druga część spotkania była wokalno-multimedialnym performatywnym koncertem. Program „Vox Animae Symphonialis | Głos Duszy Brzmiącej | Hildegard von Bingen #849retractavit” to projekt za którym stoją: śpiewaczka operowa Aleksandra Klimczak oraz Dawid Zalesky, twórca scenografii i projektów graficznych.
Zebrani usłyszeli dwanaście utworów wykonanych po łacinie przy akompaniamencie muzyki sakralnej. Treść hymnów, psalmów i antyfon przetłumaczono na język polski w śpiewnikach, które utrzymali widzowie. Aleksandra Klimczak cały występ wykonała na leżąco, a kadzidła, grafiki i oświetlenie sali nadały widowisku niepowtarzalny, mistyczny charakter.
Na zakończenie na wszystkich czekał wyjątkowy poczęstunek, utrzymany w duchu nauczania św. Hildegardy. Był chleb z orkiszu oraz inne zdrowe przekąski przygotowane przez Eko Marchewkę, piski sklep ze zdrową żywnością.
Źródło: Muzeum Ziemi Piskiej
Źródło: Muzeum Ziemi Piskiej
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez