Przed nami Niebieski Dzień w Orzyszu

2023-03-22 05:00:00(ost. akt: 2023-03-22 05:46:34)
W koncercie „Stronger Together” wystąpi m.in. Joanna Kondrat

W koncercie „Stronger Together” wystąpi m.in. Joanna Kondrat

Autor zdjęcia: Olga Rainka

Dzieci, żołnierze, warsztaty muzyczne, film i koncert. Wszystko to połączy kolor niebieski. Wydarzenie „Stronger Together” i akcja „Niebieskie Jajeczko”, którym przyświeca przesłanie: “Nie wszystkie dzieci w te święta zaznają spokoju. Otwórz oczy i serce na głos dziecka za ścianą” wkrótce opanują Orzysz. Inicjatorami wydarzenia są Joanna Kondrat i Polana Kultury w Orzyszu.
Koncert „Stronger Together” i akcja „Niebieskie Jajeczko” to główne imprezy wydarzenia, jakie zawładną Orzyszem w najbliższy wtorek, 28 marca. Tego dnia Orzysz będzie świecił niebieskim blaskiem już od rana, kiedy to rozpoczną się warsztaty muzyczne dla dzieci przygotowujące je do wykonania koncertu Stronger Together. Poprowadzi je Joanna Kondrat.

W samo południe podczas „Niebieskiej godziny wychowawczej dla młodzieży” będzie m.in. pokaz „Niebieskiego Filmu”. To nagrodzony Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym “Prison Movie” dokument, dedykowany walce z przemocą. Film w 2018 roku został włączony w pasmo “Polska Bez Fikcji” TVP 2. Narratorami w filmie są Profesor Bogdan de Barbaro – wykładowca akademicki, wybitny psychiatra, Renata Durda – kierowniczka Niebieskiej Linii Instytutu Psychologii Zdrowia i osadzeni za przemoc w rodzinie, sprawcy. Twórcami filmu są Joanna Kondrat, która poprowadzi spotkanie i Dariusz Łukawski.

Wieczór natomiast, połączony z finałem akcji „Niebieskie Jajeczko”, wypełni koncert Stronger Together. Wystąpią w nim Joanna Kondrat z towarzyszeniem Dzieci, muzycy z kontyngentu wojsk NATO oraz goście specjalni. Przy fortepianie zasiądzie wybitny pianista, Kamil Barański.

Przed nami ważny, świąteczny czas, także dla orzyskiej społeczności. Wydarzenie „Stronger Together” wzmocni nas wszystkich, pomoże odbudować wewnętrzną siłę i świadomość własnych granic i połączy mieszkańców „na niebiesko” w trakcie warsztatów dla dzieci, młodzieży, seniorów, niebieskiej gry terenowej oraz finałowego koncertu, gdzie spotkamy się wszyscy na płaszczyźnie jednego, wspólnego dzieła — mówi Joanna Kamieniecka, dyrektor Polany Kultury w Orzyszu. — Wraz z pomysłodawczynią akcji, Joanną Kondrat, zapraszam najserdeczniej na cykl niebieskich wydarzeń i zapewniam, że 28 marca poczujecie się silniejsi i szczęśliwsi niż zwykle! Obecność żołnierzy z międzynarodowego kontyngentu NATO, którzy są w Orzyszu naturalnym elementem lokalnego krajobrazu będzie mocną informacją do świata: jesteśmy razem we wspólnej misji po szacunek, pokój i uśmiech dzieci.

Nie wszystkie dzieci w te święta zaznają spokoju. Akcją "Niebieskie Jajeczko" pragniemy namawiać: "otwórz oczy i serce na głos dziecka za ścianą”. Będą z nami dzieci uchodźcze, dla których te słowa mają szczególne znaczenie. Razem z nimi wołamy: "Nie pozwólmy, aby dzieci były niewidzialne w bólu i prośbach o pomoc". Obok świetnej zabawy, tego dnia zadbamy o integrację dzieci uchodźczych z dziećmi z Polski. Zaproszenie do współtworzenia wieczornego koncertu “Stronger Together" przyjęli żołnierze wojsk NATO, stacjonujący w Orzyszu. Ich obecność ma na celu wzmocnienie poczucia jedności i oddalenie wizji osoby mundurowej, jako potencjalnego zagrożenia. Dla nas, Polaków wolnych od wojen, wydaje się to oczywiste. Jednak jeśli spojrzymy na mundur oczami małego uchodźcy wojennego - to spotkanie w dobrych emocjach, wydaje się po prostu potrzebne — zapewnia Joanna Kondrat.

Program Niebieskiego Dnia w Orzyszu

9:30-11:00 Warsztaty muzyczne dla dzieci. Prowadzenie: Joanna Kondrat

12:00-13:15 Niebieska godzina wychowawcza dla młodzieży i pokaz „Niebieskiego Filmu”. Prowadzenie spotkania: Joanna Kondrat

18:00 – 20:00 Finał akcji „Niebieskie Jajeczko” — Koncert Stronger Together w wykonaniu Joanny Kondrat z towarzyszeniem Dzieci, muzyków z kontyngentu wojsk NATO i gości specjalnych. Przy fortepianie Kamil Barański.

Data i miejsce wydarzenia: 28 marca 2023 r. Polana Kultury w Orzyszu.
Inicjator akcji: Joanna Kondrat, organizatorzy wydarzenia: Polana Kultury w Orzyszu, Urząd Miejski w Orzyszu, patronat merytoryczny: Niebieska Linia IPZ, partnerzy: Policja, MOPS, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Orzyszu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Orzyszu, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Orzyszu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Orzyszufot.Olga Rainka
Joanna Kondrat – muzyk, wokalistka, pedagog. Zwyciężczyni Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od 2017 r. organizuje Niebieskie Koncerty i Ciche Niebieskie Koncerty – widowiska filmowo-muzyczne, których celem jest zwrócenie uwagi na nieuregulowane prawa ofiar przemocy w Polsce. Wprowadza kreację do świata przeciwdziałania przemocy, aby poszerzać grono odbiorców przekazu: PRZEMOC KARMI SIĘ CISZĄ. Inicjatorka “Kołysanek Dla Ukrainy” – serii koncertów w punktach recepcyjnych dla uchodźców wojennych. Jej “Niebieska Płyta” stała się źródłem wsparcia finansowego jednej z brygad obrony terytorialnej Ukrainy. Inicjatorka akcji “Niebieska Torba Dla Dzieci”, w ramach której zebrano 30 tysięcy złotych na zakup obuwia dla dzieci uchodźczych z Ukrainy. We wrześniu 2022 r. współtworzyła i prowadziła organizowane przez UNICEF, warsztaty STRONGER TOGETHER dedykowane 150. dzieci uchodźczych z Ukrainy.

Elżbieta Żywczyk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5