W kościele w Wejsunach powstało muzeum

2023-03-14 12:00:00(ost. akt: 2023-03-14 12:04:32)

Autor zdjęcia: www.pisz.luteranie.pl

W Wejsunach powstało Muzeum Miniatur i Tradycji Ewangelickiej. Jego założycielem jest Parafia Ewangelicko-Augsburska w Piszu. Muzeum mieści się w budynku wejsuńskiego kościoła ewangelickiego (empory i wieża kościelna).
Muzeum zostało zarejestrowane przez Ministra Kultury Narodowej i Dziedzictwa Narodowego oraz wpisane do wykazu muzeów prowadzonym przez MKiDN. Zgodnie z zatwierdzonym regulaminem zadania muzeum obejmują gromadzenie, przechowywanie, konserwowanie, udostępnianie i upowszechnianie zbiorów w zakresie historii mazurskich kościołów i kaplic ewangelickich, w szczególności Powiatu Piskiego oraz dziedzictwa kulturowego ewangelików mazurskich obecnego regionu warmińsko-mazurskiego. Zakres gromadzonych zbiorów obejmuje lata 1525 — 1945.


Muzeum Miniatur i Tradycji Ewangelickiej w Wejsunach gromadzi w szczególności miniatury drewniane dawnych kościołów ewangelickich, elementy wyposażenia kościołów ewangelickich, kaplic, domów modlitwy (naczynia liturgiczne, chrzcielnice, ołtarze, ambony), zbiory starych druków (śpiewniki, egzemplarze Biblii, postylle, księgi rodów), historyczną literaturę związaną z tradycją i duchowością ewangelicką Mazurów oraz dokumentację historyczno-techniczną dotyczącą gromadzonych zbiorów.


Aktualnie w zasobach muzeum znajduje się 12 drewnianych miniatur dawnych kościołów ewangelickich Powiatu Piskiego, naczynia liturgiczne, śpiewniki, postylle, księgi rodzin, zabytkowa chrzcielnica z piaskowca z dawnego kościoła ewangelickiego w Ukcie — wymienia ks.Marcin Pysz, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Piszu.

Ważnym elementem działalności Muzeum będzie również organizowanie spotkań i prelekcji dla dzieci i młodzieży szkół Warmii i Mazur oraz popularyzowanie wiedzy o tradycji ewangelickiej Mazur. Muzeum będzie czynne od poniedziałku do soboty. Aktualnie parafia organizuje wystawę stałą oraz przygotowuje wnioski o dotację na przystosowanie wieży kościoła pod działalność muzealną — dodaje.

Proboszcz zapewnił także, że w najbliższych planach parafii jest opracowanie pieczęci oraz logotypu muzeum.

Serdecznie zapraszamy do współpracy. Więcej informacji o muzeum będzie wkrótce dostępne na stronie internetowej: www.wejsuny.eu — mówi ksiądz Pysz.
Jak dodaje, projekt wspierają Ewangelickie Stowarzyszenie Betel, Powiat Piski oraz Kreisgemeinschaft Johannisburg.
Elżbieta Żywczyk


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5