Kultura żydowska w piskim muzeum

2023-02-21 03:52:26(ost. akt: 2023-02-21 06:57:31)

Autor zdjęcia: Archiwum MZP

Muzeum Ziemi Piskiej rozpoczęło w piątek (17 lutego) realizację programu wydarzeń w 2023 roku. Piszanie uczestniczący w historyczno-kulinarno-muzycznym spotkaniu mieli okazję bliżej poznać kulturę żydowską.
Zanim jednak wystąpili zaproszeni goście, dr Aneta Karwowska przybliżyła plany Muzeum Ziemi Piskiej na najbliższe miesiące. W harmonogramie nie tylko tradycyjne obchody Nocy Muzeów czy wydanie nowego numeru „Znad Pisy”, ale m.in. także opracowanie historii Pisza dla najmłodszych w formie komiksu oraz wystawy czasowej.


W części historycznej dr Stanisław Cios wygłosił bardzo ciekawy wykład pt. „Związki między dawną kuchnią polską i polskich Żydów przez pryzmat ryb i rola Pisza w aprowizacji konsumentów ryb w Polsce”, prezentując wyniki swoich badań nad historią rybactwa na Mazurach i spożycia ryb.


Ponadto historyk zaproponował zebranym przekąski rybne własnego wyrobu na pysznym domowej roboty chlebie.


W trakcie wykładu mówił o tym, iż ryby z Mazur bardzo często trafiały do Warszawy, gdzie głównymi odbiorcami byli Żydzi. Na stołach królował szczupak, który był podstawowym składnikiem zarówno ryby po żydowsku, jak i kolacji wigilijnych w obrządku katolickim. Historyk przybliżył także rolę Pisza w systemie handlu i dostarczania żywych ryb z Polski, które były spławiane w specjalnych kadziach na łodziach.


Muzykę i kulturę żydowską przybliżyła z kolei Karolina Lizer. Młoda wokalistka po raz drugi przyjęła zaproszenie Muzeum Ziemi Piskiej. Niemal równo rok temu uczestniczyła w promocji monografii „Pisz. Historia miasta”, a w piątkowy wieczór zaprezentowała nowy program w koncercie zatytułowanym „Troszeczkę słońca – Abi grezunt”.


Blisko godzinny występ wypełniły najbardziej znane utwory żydowskie przetłumaczone na język polski. Zebrani usłyszeli filmowe hity i piosenki śpiewane na ulicach polskich miast sto lat temu. Karolinie Lizer towarzyszyli dwaj muzycy – skrzypek Grzegorz Gadziomski i akordeonista Mateusz Wachowiak, którzy zaprezentowali piękne aranżacje.


Źródło: Muzeum Ziemi Piskiej

Zdjęcia: MZP w Piszu

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5