Golami uczcili pamięć o bohaterze – Erneście Banachu

2023-02-13 15:40:00(ost. akt: 2023-02-13 14:25:53)
Śp. Ernest wciąż żyje w ich sercach i pamięci

Śp. Ernest wciąż żyje w ich sercach i pamięci

Autor zdjęcia: archiwum organizatorów

FUTBOL/// W takich chwilach radość miesza się ze smutkiem. Mazur Pisz wygrał 11 lutego przed własną publicznością II edycję Memoriału Ernesta Banacha.
Czyli młodego bohatera, który w sierpniu 2021 roku zginął próbując pomóc dwóm porażonym prądem żeglarzom (których łódź płynąca po rzece Pisie zahaczyła masztem o linię wysokiego napięcia). O ofierze, którą złożył kapitan młodzieżowców Mazura, głośno było nie tylko w całej Polsce, ale i poza nią.

Prezydent Andrzej Duda przyznał mu pośmiertnie Medal za Ofiarność i Odwagę, a miejscy radni przyznali 14-latkowi tytuł Zasłużonego dla Miasta Pisz.

Choć czas płynie, pamięć o śp. Erneście nie gaśnie. Doskonale widać było to 11 lutego w hali sportowej SP4 w Piszu, gdzie stawiło się łącznie 5 zespołów (kat. junior młodszy).

Rywalizacja w II Memoriale Ernesta Banacha (o puchar burmistrza Pisza) toczyła się systemem „każdy z każdym”. Po 10 emocjonujących spotkaniach na najwyższy stopień podium wskoczyła pierwsza drużyna gospodarzy – Mazura.

Nasi zawodnicy wygrali wszystkie cztery mecze. Strzelili 30 bramek, tracąc przy tym zaledwie 3 – słyszymy w szeregach piskich piłkarzy, którym na prestiżowym „pudle” towarzyszyli reprezentanci Znicza Biała Piska oraz koledzy z drugiego zespołu. W dalszej części stawki uplasowały się ekipy Olympic Łyse oraz Śniardwy Orzysz.

Organizatorzy zdecydowali się docenić ponadto indywidualne poczynania poszczególnych graczy. Najlepszym zawodnikiem turnieju okrzyknięto Olafa Grabowskiego, a królem strzelców – z 7 bramkami na koncie – został Dawid Duchnowski (obaj Mazur Pisz). Za najlepszego golkipera uznano Jana Konopkę (Znicz Biała Piska).

Kamil Kierzkowski

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5