Pokrzywdzeni znajdą tu pomoc i wsparcie

2023-02-15 12:00:00(ost. akt: 2023-02-15 13:45:32)

Autor zdjęcia: www.gov.pl

Cały przyszły tydzień będzie poświęcony osobom, które zostały pokrzywdzone przestępstwem. W tym roku koordynowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości akcja „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” przypada na okres od 20 do 26 lutego.
Fundusz Sprawiedliwości wspiera osoby pokrzywdzone przestępstwem, osoby najbliższe oraz świadków. W ramach Funduszu organizowana jest pomoc prawna, a w razie potrzeby – wsparcie psychologa i tłumacza (również tłumacza języka migowego). Osoba pokrzywdzona może też uzyskać wsparcie materialne zależnie od sytuacji.

W Piszu przy ul. 1-go Maja 3 A (I piętro, pokój 11) Stowarzyszenie Sapere Aude prowadzi Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym, który realizuje zadania finansowane w ramach Funduszu Sprawiedliwości. W punkcie tym jest możliwość uzyskania przez wnioskodawców bezpłatnej pomocy prawnej, czy pomocy psychologicznej.

Po zgłoszeniu się beneficjenta zadaniem specjalisty pierwszego kontaktu jest weryfikacja czy osoba, która zgłasza się do punktu kwalifikuje się do udzielenia takiej pomocy — wyjaśnia Leszek Iwanowicz ze Stowarzyszenia Sapere Aude.

W ramach pomocy prawnej sporządzamy pisma procesowe dotyczące zaistniałego przestępstwa oraz inne, np. pozew o rozwód, zażalenie na decyzje procesowe do różnych instytucji i urzędów. Udzielamy pomocy materialnej na zakup żywności, środków czystości, higieny osobistej, odzieży. Po weryfikacji dochodów, osoby poszkodowane mogą uzyskać m.in. dopłaty do czynszu, energii, gazu. Taka pomoc ma na celu łagodzenie następstw przestępstwa popełnionego na jej szkodę oraz złagodzenie skutków przestępstwa popełnionego na jej szkodę — dodaje.

Wachlarz usług znacznie się rozszerzył

W nowej czteroletniej edycji na lata 2022 – 2025 liczba zadań wzrosła do 20. Wachlarz świadczonych usług dotyczy pomocy prawnej, mediacji, jeżeli pomoc prawna wymaga biegłego tłumacza możemy w tym pomóc. Mamy możliwość pokrycia kosztów dotyczących pomocy psychologa, psychiatry, psychoterapeuty, pokrywamy koszty świadczeń lekarskich, zdrowotnych w zakresie adekwatnym do uszczerbku powstałego w wyniku przestępstwa lub jego następstw — wymienia Leszek Iwanowicz.

W przypadku spraw dotyczących przemocy w rodzinie często zdarzają się takie sytuacje, że osoba pokrzywdzona musi opuszczać dotychczasowe miejsce zamieszkania. Nowe miejsce zamieszkania wymaga dodatkowych kosztów. W uzasadnionych przypadkach wspomagamy te osoby jednorazowo pokryciem kosztów tymczasowego zakwaterowania, dofinansujemy również dostosowanie lokalu mieszkalnego do potrzeb osoby pokrzywdzonej przestępstwem gdy utraciła sprawność fizyczną w wyniku przestępstwa ( np. konieczność zaadoptowania łazienki, czy wykonania podjazdu). Jest też możliwość dofinansowania wyjazdów dzieci na różne formy wypoczynku, np. kolonie. Pokrzywdzone osoby obejmowane są bezpłatną opieką psychologiczną.

Jak wyjaśnia, aby osoba skorzystała z wymienionych form pomocy, wymaga się od niej zgłoszenia do Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym, gdzie na podstawie wywiadu i przedstawionych dokumentów dokonuje się weryfikacji statusu ewentualnego wnioskodawcy.

Wsparcie materialne jest udzielane jednorazowo i jest też uzależnione od rodzaju przestępstwa jakiego doznał wnioskodawca. W swojej pracy spotykamy się z różnym rodzajem przestępstw: przemoc domowa, oszustwa i kradzieże np.” na wnuczka”, niealimentacja, uszkodzenie ciała m.in. po wypadkach komunikacyjnych i inne. Na terenie województwa warmińsko–mazurskiego działa 10 punktów prowadzonych przez nasze stowarzyszenie, w większości w miastach powiatowych. Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub osobistego — dodaje Leszek Iwanowicz.



W tym roku w dniach od 20 lutego (poniedziałek) do 26 lutego (niedziela) obchodzony jest Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Każdy zainteresowany będzie mógł w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną oraz psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych czy organizacji pozarządowych w całym kraju. Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem - pamiętaj! Możesz otrzymać bezpłatną pomoc!
Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Piszu czynny jest we wtorki od godz.14 do godz.19 oraz w piątki od godz.8 do godz.13. Jest możliwość ustalenia innego terminu i godziny. Telefon: 720703258, adres mailowy: pisz@pomocsapereaude.pl.
Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Olsztynie (ul. Jagiellońska 47) jest czynny od poniedziałku do soboty — tel.720 703 279, email: olsztyn@pomocsapereaude.pl.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5