O demoscenie w Białej Piskiej
2022-11-17 04:00:00(ost. akt: 2022-11-17 04:44:23)
O historii i współczesności najstarszej polskiej kultury cyfrowej będzie można posłuchać na spotkaniu z Kają „kya” Mikoszewską w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Piskiej w sobotę, 19 listopada, o godzinie 18:00.
Demoscena to kultura tworzenia dzieł cyfrowych, eksperymentująca z granicami artystycznymi i technicznymi. Dziełami demoscenowymi są grafika pikselowa i wektorowa, muzyka elektroniczna oraz programy wykonywalne liczone w czasie rzeczywistym, łączące różne dziedziny sztuki cyfrowej w spójne prezentacje (tzw. dema/intra). Prace te są tworzone indywidualnie i w grupach, rozpowszechniane za darmo i bez ograniczeń licencyjnych.
Tradycje i dzieła polskiej demosceny wpisano w grudniu 2021 r. na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Osoby zaangażowane w demoscenę spotykają się na festiwalach, na których organizowane są konkursy prac w różnych kategoriach sprzętowych. Każdego roku w Europie odbywa się kilkaset imprez demoscenowych.
Konkursy mają ścisłe zasady – każda praca może zostać złożona tylko raz oraz musi spełniać konkretne warunki techniczne i uruchomić się na określonej platformie sprzętowej. Prace są oceniane na żywo przez publiczność, a zwycięskie dzieła są nagradzane podczas ceremonii pod koniec festiwalu.
Narzędziami artystów i artystek są urządzenia elektroniczne. Programy, muzyka i grafika powstają na najróżniejszym sprzęcie komputerowym, od maszyn dostępnych w latach 80. zeszłego wieku po wszelkie współczesne urządzenia elektroniczne. W Polsce najpopularniejszymi platformami demoscenowymi są komputery Amiga, Atari, Commodore i ZX Spectrum.
W celu tworzenia większych prac osoby działające na demoscenie łączą się w grupy, m.in. Lamers (aktywna od 1992), Samar Productions (od 1994), Floppy (od 1994), Amnesty (od 1995), Nah-Kolor (od 1995), Altair (od 1997), Futuris (od 2004) i Elude (od 2008).
Dla wielu osób dorastających pod koniec zeszłego wieku w Polsce udział w demoscenie był doświadczeniem kształtującym podejście do technologii będących teraz w powszechnym użyciu. Wiele osób „wychowanych na demoscenie” pracuje dziś w branży gier, produkcji audio, wideo i telewizyjnej i ogólnie pojętych nowych mediach.
Artyści tworzący na demoscenie są znani także z sukcesów poza środowiskiem demoscenowym, na przykład Michał Staniszewski, nagrodzony Paszportem Polityki w kategorii „Kultura Cyfrowa” w 2017 r., Adam Skorupa, uznany przez magazyn IGN za twórcę najlepszej oryginalnej muzyki do gier komputerowych w 2007 r., laureat nagrody Golden Pixel za wyjątkowy wkład w rozwój polskiej branży gier wideo w 2017 r., Andrzej Dragan, fizyk, reżyser, fotograf, twórca techniki retuszu światłem zwanej „efektem Dragana”, twórca krótkometrażowych filmów inspirowanych teoriami fizycznymi.
Kaja „kya” Mikoszewska
Kaja „kya” Mikoszewska
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez