Półmetek wakacji. Bilans? Dwukrotny wzrost liczby pijanych za sterami

2021-08-06 13:11:59(ost. akt: 2021-08-06 13:20:41)

Autor zdjęcia: KPP w Piszu

Policyjni wodniacy przeprowadzili w ostatnich tygodniach aż 490 kontroli. Wylegitymowali ponad 300 osób wypoczywających na naszych jeziorach i ujawnili 190 różnego rodzaju wykroczeń. Niestety zatrzymali też dwa razy więcej nietrzeźwych sterników. Wszystkie te liczby są zdecydowanie większe niż w poprzednim roku. Wodniacy apelują o zachowanie zasad bezpieczeństwa nad wodą.
Za nami pierwszy miesiąc wakacji. Sprzyjająca pogoda oraz pandemia COVID-19 sprawiły, że na terenie powiatu piskiego wypoczywa więcej niż zwykle turystów korzystających z uroków naszych jezior i lasów. Nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów czuwają między innymi policyjni wodniacy. Pływają oni po jeziorach w gminie Pisz, Ruciane–Nida i Orzysz.

W lipcu policyjni wodniacy z powiatu piskiego mieli pełne ręce pracy, o czym świadczą uzyskane przez nich wyniki w służbie. Funkcjonariusze, pełniąc służby na wodzie wylegitymowali 329 osób (194 w 2020), czyli aż o 135 więcej niż w lipcu ubiegłego roku. Ujawnili też sporo wykroczeń, bo aż 190 przy 110 rok temu. 89 sprawców wykroczeń policjanci ukarali mandatami karnymi, czyli o 40 więcej, pouczyli 98 osób, czyli więcej również o 40, a do tego sporządzili 3 wnioski do sądu o ukaranie, czyli podobnie, jak rok temu.

Niestety plagą wśród wypoczywających na wodzie jest w dalszym ciągu alkohol. W lipcu 2020 roku policyjni wodniacy zatrzymali 14 osób pływających po akwenach w stanie nietrzeźwości i po użyciu alkoholu. Liczba ta obejmuje pojazdy mechaniczne oraz inne jednostki pływające niebędące pojazdami mechanicznymi np. rowery wodne i kajaki. W lipcu tego roku liczba ta jest niemal dwa razy większa. Wodniacy zatrzymali aż 27 osób pływających pod działaniem alkoholu. Zdecydowana większość z nich to turyści.

Zwiększyła się także liczba kontroli kąpielisk przeprowadzonych przez patrole wodne. Funkcjonariusze systematycznie sprawdzają zarówno kąpieliska strzeżone, jak i tzw. dzikie plaże. Takich kontroli przeprowadzili już 490, czyli o 129 więcej niż rok wcześniej.

Wszystko po to, by na wodzie i nad wodą było bezpiecznie. Niestety policyjne patrole wodne nie zapobiegną tragediom, jeśli wypoczywający będą lekceważyli zasady bezpieczeństwa oraz zmieniające się warunki atmosferyczne. Pamiętajmy też, że najczęstszą przyczyną utonięć jest alkohol i brawura.

KPP w Piszu


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5