Amerykańskie Czarne Jastrzębie nad Mazurami

2021-03-16 08:30:00(ost. akt: 2021-03-16 07:28:21)

Autor zdjęcia: facebook.com/DemonBrigade

Dowództwo Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce od piątku (12 marca) do wtorku (16 marca) przeprowadza akcję rotacyjną śmigłowców Black Hawks z Rumunii na Łotwę.
W tych dniach około 10 helikopterów armii amerykańskiej wystartowało z Mihail Kogălniceanu w Rumunii i leci do poligonów na Łotwie. Black Hawks (Czarne Jastrzębie) należą do 1. Brygady Lotnictwa Bojowego, 1. Dywizji Piechoty, z Fort Riley w stanie Kansas, które przybywają do Europy na dziewięciomiesięczną rotację w celu wsparcia Atlantic Resolve. W tych terminach mieszkańcy między innymi Mazur mogą zobaczyć dużą formację helikopterów. Piloci Black Hawks mają przestrzegać standardowych procedur ograniczania hałasu. Loty odbywają się w godzinach 8.00 -18.00.

— Trudno powiedzieć dokładnie, kiedy i gdzie odbędzie się przelot śmigłowców – informuje kpt. Martyna Kupis, oficer prasowy 15GBZ.
– Mieszkańcy Mazur powinni wiedzieć, że tego typu operacja jest przeprowadzana. Formacja śmigłowców nie zdarza się często.


Śmigłowce należą do 1. Brygady Lotnictwa Bojowego (1st Combat Aviation Brigade), podległej 1. Dywizji Piechoty (1st. Infantry Division) z Fort Riley w stanie Kansas, które trafiły do Europy pod koniec lutego na pokładzie 264-metrowego samochodowca Endurance, pływającego pod amerykańską banderą, wynajętego przez Dowództwo Transportu Morskiego US Navy (Military Sealift Command, MSC). Statek zawinął do greckiego portu Aleksandropolis, a następnie 6 marca, do francuskiego portu w Dunkierce. Następnie sprzęt przetransportowano na lotnisko w Calais, gdzie wsparcia logistycznego udzieliły francuskie siły zbrojne w ramach operacji pk. Mousquetaire 2021-II.

1. Brygada Lotnictwa Bojowego (1st Combat Aviation Brigade) trafiła do Europy na dziewięć miesięcy, w ramach kolejnej rotacji operacji pk. Atlantic Resolve, realizowanej od marca 2015 w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę. Będzie realizować dwustronne i wielonarodowe ćwiczenia z sojusznikami z NATO. W jej skład wchodzi łącznie 50 śmigłowców wielozadaniowych UH-60M and HH-60, 10 ciężkich śmigłowców transportowych CH-47 Chinook, 25 śmigłowców szturmowych AH-64 Apache oraz około 1800 pojazdów kołowych. Transport sprzętu wojskowego i żołnierzy odbywa się nie tylko drogą powietrzną, ale również koleją.

rs/zyw

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5