W tym roku nie będzie hucznych imprez

2020-12-30 08:00:00 (ost. akt: 2020-12-30 03:28:31)
W tym roku mieszkańcy Pisza nie mogą liczyć na taką noworoczną zabawę miejską

W tym roku mieszkańcy Pisza nie mogą liczyć na taką noworoczną zabawę miejską

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

Jutro Sylwester. Niestety, z restrykcjami — w tym roku będziemy świętowali inaczej. Nie odbędą się bale karnawałowe, nie będzie hucznych imprez ani wspólnego świętowania zorganizowanego przez miasta.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 17 grudnia, minister zdrowia poinformował, że w tym roku podczas sylwestra obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się.

— Od godz. 19. w sylwestra do godz. 6. w Nowy Rok nie będziemy mogli wychodzić z domu — zapowiedział. Dopytywany o szczegóły, minister zdrowia wskazał, że wówczas z domu będzie można wyjść na takich samych zasadach jak podczas wiosennego lockdownu (np. do pracy czy do lekarza).

Czy policja będzie mogła nakładać mandaty za przemieszczanie się w noc sylwestrową? Zapytaliśmy Komendę Powiatową Policji w Piszu, m.in. o to, co zrobi w sylwestrową noc, jeśli znajdzie kogoś między 19. a 6. rano na ulicach miasta.

— Policjanci, tak jak co roku o tej porze, prowadzą wzmożone działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem ruchu drogowego. Kontrolują trzeźwość kierowców i to, czy nie łamią oni obowiązujących przepisów. W sylwestra funkcjonariusze będą również reagować na wszelkie zakłócenia porządku publicznego, choćby te wywołane przez osoby pijące alkohol w miejscach niedozwolonych, czy nieodpowiedzialnie używające fajerwerków — wyjaśnia Anna Szypczyńska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Piszu.

— Nie możemy również zapominać o innych wciąż obowiązujących nakazach i ograniczeniach, a w tym o obowiązku zasłaniania ust i nosa w określonych sytuacjach oraz o ograniczeniach związanych z gromadzeniem się czy przemieszczaniem.

Pamiętajmy jednak, że każda interwencja jest indywidualnie rozpatrywana przez policjantów na podstawie zastanych okoliczności. Jeżeli ktoś w rażąco lekceważący sposób podejdzie do obowiązujących przepisów i na przykład zorganizuje liczną i huczną imprezę sylwestrową albo wspólne puszczanie fajerwerków dla wielu osób na niewielkiej przestrzeni, to zarówno organizator jak i uczestnicy takiego zgromadzenia muszą się liczyć z odpowiednimi konsekwencjami.

W swoich działaniach skupiamy się przede wszystkich na zapewnieniu szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańcom naszych miejscowości i liczymy na to, że w tych działaniach będziemy przez nich wspierani, poprzez ich zdroworozsądkowe zachowanie — dodaje.

Elżbieta Żywczyk2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5