Wojciech Kass laureatem "Katarzynki"

2020-01-16 08:15:00(ost. akt: 2020-01-16 08:33:10)
"Po pierwsze wiersz". Wojciech Kass prowadzi warsztaty poetyckie dla działdowskiej młodzieży (styczeń, 2018r.)

"Po pierwsze wiersz". Wojciech Kass prowadzi warsztaty poetyckie dla działdowskiej młodzieży (styczeń, 2018r.)

Autor zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie

KULTURA|| Wojciech Kass, dyrektor Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu został laureatem "Katarzynki 2020", najwyższej lokalnej nagrody Działdowa. Statuetkę Św. Katarzyny Aleksandryjskiej poeta odbierze w sobotę (18 stycznia) podczas 24. Gali Katarzynek.
Impreza jest organizowana nieprzerwanie od 1997 roku i jest okazją do wyróżnienia statuetką „Katarzynki” osób, które swoją pracą, bądź działalnością, w sposób szczególny, zasłużyły się lokalnej społeczności i miastu. Tegoroczna, 24. Gala Katarzynek, to wydarzenie, które wpisuje się w setną rocznicę przyłączenia Działdowa wraz z okolicznymi wsiami do II Rzeczpospolitej. Na podstawie traktatu wersalskiego, 17 stycznia 1920 roku nastąpiło formalne przekazanie go przez stronę niemiecką. W powiecie mieszkali wówczas Polacy, Mazurzy, Niemcy i Żydzi. Na pozyskanym terenie nie było polskich szkół, bibliotek, inteligencji, więc rozpoczęto pracę u podstaw.

Za co konkretnie Działdowo uhonorowało Wojciecha Kassa?
— Przede wszystkim za promocję naszego miasta, za promocję kultury i poezji, za podejmowane inicjatywy związane z kulturą — mówi Grzegorz Mrowiński, burmistrz Działdowa, przewodniczący Kapituły Katarzynki 2020.

— Wiele lat temu Wojciecha Kassa, jako już uznanego literata oraz Kustosza Muzeum w Praniu, zaprosiła do Działdowa ówczesna dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, również laureatka Katarzynki, Ewa Sotomska. Od tego czasu poeta utrzymuje stały kontakt z działdowskim środowiskiem kulturalnym i jest częstym gościem w naszym mieście, a na spotkaniach poza Działdowem też o Działdowie często mówi. Przyznana nagroda to również wyraz wdzięczności miasta za pomoc merytoryczną i organizacyjną przy tworzeniu Powiatowych Wieczorów Poezji. Wojciech Kass, organizator znanych w całej Polsce sezonów kulturalnych w Praniu, pomagał tworzyć koncepcję pierwszych powiatowych spotkań z poezją. Najpierw sondażowo poprzez kilka pojedynczych spotkań w cyklu „Poezja ma głos” a potem, kiedy okazało się, że jest w Działdowie odbiorca tego typu wydarzeń, rozpoczęły się Powiatowe Wieczory z Poezją, które trwają do dzisiaj — dodaje burmistrz Mrowiński.

Trudno wymienić wszystkie zasługi jakie wnosi nasz poeta w rozwój kulturalny Działdowa. W laudacji dla laureata „Katarzynki 2020” o Wojciechu Kassie czytamy między innymi:

„Członek Jury prestiżowych konkursów literackich, a w naszym lokalnym kontekście najpierw Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Miecz Króla Władysława Jagiełły” organizowanego przez Powiat Działdowski, a następnie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Miecz Św. Katarzyny Aleksandryjskiej”. Udziela się również prowadząc warsztaty literackie dla lokalnej młodzieży szkolnej. Ceni tutejszą działalność kulturalną i często stawia ją za wzór podczas spotkań w innych miejscowościach. Projekt Powiatowe Wieczory z Poezją uważa za unikalny na skalę krajową, bo promuje lokalną twórczość w sposób unikatowy. Zawsze dzieli się doświadczeniem i służy radą, pomimo coraz wyższego statusu jako twórca”

W rozmowie z nami Wojciech Kass przyznał, że był bardzo mile zaskoczony tak zacnym wyróżnieniem, a okoliczności w jakich się o tym fakcie dowiedział sprawiły, że poczuł się wyjątkowo.

— Zupełna niespodzianka, gdyż nie spodziewałem się, że pomysł nagrody, właśnie dla mnie, może wykluć się w Działdowie. Lecz nie tylko ta niespodzianka, czyli inaczej fakt niespodziewany mnie ujął, ale i drugi fakt. Z wieścią o tej nagrodzie - listem intencyjnym - przyjechał do Prania (odległość 123 km) burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński z małżonką — mówi Wojciech Kass. — Cóż za klasa - pomyślałem - gdy wstał od stołu, na guzik zapiął marynarkę i wręczył mi pismo. Josip Brodski, poeta Noblista, w swoim wierszu napisał:„ Z tych, którzy mnie zapomnieli, złożyłoby się miasto”. Do mnie to miasto przyszło w osobie burmistrza. Burmistrz personifikuje miasto. Przyszło, nie zapomniało. Dziękuję burmistrzowi i kapitule nagrody, dziękuję tym wszystkim Działdowianom, którzy dostrzegli i docenili mój wkład w kulturę literacką Działdowa - dodaje laureat.

Działdowo, to już trzecie miasto, które w ten sposób wyróżnia Wojciecha Kassa. Poeta, w 2011 roku został laureatem „Sopockiej Muzy” - nagrody Prezydenta Miasta i trzykrotnym laureatem naszego „Wilka Piskiego”: w 2004 roku - wspólnie z Jagienką Kass, w 2005 roku - wspólnie z Wojciechem Straszyńskim i Anną Błaszczyk a w 2017 roku wspólnie z Jagienką Kass otrzymał Grand Prix Wilka Piskiego.

Andrzej Nowicki, Starosta Piski, z dumą komentuje artystyczne osiągnięcia poety: — Wojciech to niewątpliwie wyjątkowa postać, osobowość. Bardzo cieszy mnie fakt, że jego twórczość zauważalna jest szeroko w kraju. Mimo że wciąż rozwija swoją twórczość i poszerza i tak aktywną działalność kulturalną, jako dyrektor Muzeum K.I. Gałczyńskiego, stworzył w Praniu swoistą kolebkę kultury naszego regionu, miejsce rozpoznawalne w Polsce i poza jej granicami, bardzo chętnie i licznie odwiedzane. Bardzo cieszę się, że mamy w swoich szeregach tak wybitnego człowieka. I choć nie jest rodowitym mieszkańcem naszego powiatu, to myślę, że sercem mocno związany jest z tym miejscem. Śmiało mogę powiedzieć, że jesteśmy dumni, że Wojciech Kass, na miejsce swojej twórczości i życia wybrał właśnie nasz powiat. Jak to mówimy, Powiat Piski… sercu bliski.

W pełni podzielamy zdanie Pana Starosty, serdecznie gratulujemy i życzymy Wojciechowi Kassowi wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym.
Elżbieta ŻywczykOprócz Wojciecha Kassa „Katarzynki 2020” otrzymają także Justyna Lytvyn - za zaangażowanie w rozwój Miejskiej Biblioteki Publicznej w Działdowie, promocję i wspieranie czytelnictwa, kształtowanie życia kulturalnego i artystycznego w mieście Działdowie oraz Grzegorz Kaszubski za rozwój i promocję sportu, tworzenie infrastruktury sportowej, a także w uznaniu długoletniej działalności samorządowej,


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zenon Bednarczyk #2850389 | 31.182.*.* 16 sty 2020 12:32

    Serdecznie gratuluję i proszę o więcej :). Super, że są profesjonaliści-pasjonaci w naszej społeczności lokalnej.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5