Wystawa „Policja Państwowa 1919-1939” do obejrzenia w Piszu

2019-11-13 10:49:07 (ost. akt: 2019-11-13 10:55:59)

Autor zdjęcia: KPP Pisz

Dla uczczenia 100. rocznicy powołania Policji Państwowej, Komendant Powiatowy Policji w Piszu oraz Burmistrz Pisza zorganizowali wystawę pn. „Policja Państwowa 1919-1939”. Można ją zobaczyć do końca tygodnia w Urzędzie Miejskim w Piszu.
„Policja Państwowa 1919-1939” to tytuł wystawy, która została zorganizowana przez Komendanta Powiatowego Policji w Piszu oraz Burmistrza Pisza. Uroczyste jej otwarcie odbyło się w Urzędzie Miejskim w Piszu.

W uroczystości uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, nadinsp. Tomasz Klimek, zaproszeni goście, przedstawiciel delegatury IPN w Olsztynie oraz uczniowie klas mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego w Piszu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku.

Głównym punktem uroczystości był wykład do wystawy, który wygłosił pan Dawid Zagził z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie. Mówił m.in. o powstaniu policji, o jej ówczesnych zadaniach oraz roli jaką pełniła w tamtych czasach. W nawiązaniu do 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odśpiewany został też Mazurek Dąbrowskiego w nawiązaniu do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”.

Komendant Powiatowy Policji w Piszu, mł. insp. Marcin Kubas, dziękując wszystkim za udział w tej uroczystości podkreślił, że wystawa ta zorganizowana została po to, aby uczcić w Piszu 100-lecie powołania Policji Państwowej przypadającej w tym roku. Dodał, że to doskonała okazja, aby przybliżyć młodzieży, zwłaszcza z klas mundurowych, oraz mieszkańcom kawałek historii tej formacji.

W minionym tygodniu wystawę mogli obejrzeć uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Piszu im. Bojowników o Polskość Mazur. Zaprezentowana ona została w Starostwie Powiatowym w Piszu. Wykład na temat powstania policji wygłosił dr Waldemar Brenda.

Zachęcamy mieszkańców do obejrzenia wystawy „Policja Państwowa 1919-1939”. Będzie można ją zobaczyć do końca tygodnia w Urzędzie Miejskim w Piszu.
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5