Otwarto wystawę pt. „Bohaterowie plebiscytu”

2019-11-12 12:19:59 (ost. akt: 2019-11-12 12:28:20)

Autor zdjęcia: Archiwum MZP

Przed Muzeum Ziemi Piskiej można oglądać wystawę pt. „Bohaterowie plebiscytu”. Wystawa prezentuje sylwetki ponad 30 działaczy, którzy agitowali za Polską w plebiscycie na Warmii, Mazurach i Powiślu w 1920 r.
Otwarcie wystawy pt. „Bohaterowie plebiscytu” było jednym z punktów piskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Plenerowa ekspozycja, opracowana przez historyków Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, stanęła przed Muzeum Ziemi Piskiej. Wystawę można oglądać do końca listopada.

Gościem wernisażu był dr Jerzy Kiełbik, dyrektor olsztyńskiej placówki naukowej, który przybliżył zebranym istotę plebiscytu w 1920 r. i jego związek z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Głos zabrała także dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej, dziękując zebranym za obecność i przejawy patriotyzmu na miarę XXI w.

Wystawa opowiada o losach działaczy, którzy podczas przygotowań do plebiscytu Warmii, Mazurach i Powiśli latem 1920 r., zachęcali do głosowania za przyłączeniem niemieckich ziem do niepodległego państwa polskiego. Wielu zapłaciło wysoką cenę, wystawiając się na szykany i prześladowanie ze strony niemieckich władz.


Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dO "Gdzie zdjęcia spod Pomnika Niepodległośc #2818745 | 81.15.*.* 14 lis 2019 11:01

  MASZ RACJĘ. ---------------------------------------- ---------------------------------------- ---------------------------------------- ---------------------------------------- ---------------------------------------- ------------------------------Szanowna Pani redaktor Żywczyk. Gratulacje za sukces syna. Ale oprócz przyjemności chyba jest też obowiązek. Mianowicie PYTAM PANIĄ = gdzie jest relacja z obchodów święta niepodległości w Piszu, zorganizowanych przez PDK i przez burmistrza z Pisza Andrzeja Szymborskiego? Mój Ojciec ma 94 lata i nie mógł iść na tę uroczystość. Miał nadzieję, że ja mu pokażę to na komputerze. Przykro mu się zrobiło. I ja pytam dlaczego GP nie wypełniło swojego publicznego obowiązku. Nie podoba wam się władza obecna w Piszu czy niedbalstwo? Czy lenistwo redaktorów? Czy społeczeństwo Pisza Wam się nie podoba? Może miasto?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. maniek #2818744 | 81.15.*.* 14 lis 2019 11:01

  OTO, NASTĘPNY, OSTATNI GNIOT GAZETY PISKIEJ. ((*)) Felieton o historii Policji. Autor tego knota wymienia wszystkie osobistości z nazwiska, a nazwiska Burmistrza Pisza nie! Pani E. czyżby Pani felietonistka Żywczyk, nie wiedziała, że Burmistrz Pisza nazywa się Andrzej Szymborski? Masz kobiecino, mieszkańców za głupków? Myślisz, że nikt nie rozumie o co ci biega? Nawet jeżeli ten Felieton, nie został napisany przez Panią to i tak Pani odpowiada moralnie za ten Felieton. I należałoby wstawić nazwisko Burmistrza oraz przeprosić wszystkich.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. Wszyscy Piszanie #2818742 | 81.15.*.* 14 lis 2019 11:00

  Dodam od siebie, że ze strony redakcji piskiej jest to jawna próba przedstawiania osoby Burmistrza Szymborskiego w zły7m świetle. Manipulowanie faktami jest nagminne. Dziennikarko Ż y wczek, nie wszystko robi się dla pieniędzy. Prawdą jest, że za nasze pieniądze płaciłó pani za pisanie o nim w samych superlatywach jan Alicki, dawien burmistrz pisza skazany już prz.estępca. Ale ostatnio nie pisuje pani onim a dlaczego? Taka cisza? wstydzi się pani Alickiego, którego wiecznie wizerunek zamieszczała pani w Gazecie Piskiej? A gdzie Pani jest Patriotyzm? Może coś za darmochę można zrobić dla mieszkańców Pisza. Oświadczamy że teraz, gdy ktoś pojawi się z Gazety Piskiej na jakiejś imprezie BĘDZIEMY GWIZDAĆ! ps. stowarzyszenie Miasto Dla Piszan.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. do m #2818741 | 81.15.*.* 14 lis 2019 10:59

  Heja tado, Specjalnie niczym redaktorku Truszkowski nie różnisz się od redaktorki Żywcykowej. Tylko z jednym wyjątkiem. ?"Okradłeś,, społeczeństwo Pisza z "pieniędzy,, i wiadomości. Nie wydałeś gazety Panorama Piska, która to miała mieszkańców informować o wieściach, inwestycjach itd z Urzędu Miejskiego w Piszu, i to co robi burmistrz. A z pieniędzy dlatego, że pobrałeś kilkadziesiąt tysiecy zł wynagrodzenia z budżetu miasta i niczego pozytywnego nie zrobiłeś, do czego byłeś zatrudniony. Czyli oszukałeś nas mieszkańców Gminy Pisz.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 5. do m #2818740 | 81.15.*.* 14 lis 2019 10:59

  deficyt to ty masz w głowie

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (32)
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5