Spacer ścieżkami orzyskiej historii

2019-10-24 14:45:00(ost. akt: 2019-10-24 14:57:25)
Opiekunami jednej z tablic są członkowie orzyskiego Klubu Seniora

Opiekunami jednej z tablic są członkowie orzyskiego Klubu Seniora

Autor zdjęcia: Klub Seniora w Orzyszu/Facebook

W Orzyszu powstała ścieżka historyczno-edukacyjna opowiadająca o historii miasta i jego mieszkańców. Za realizację projektu odpowiedzialne było Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej. Koszt przedsięwzięcia to ponad 70 tys. zł.
W Orzyszu powstało kilka wyjątkowych punktów, przy których warto się na chwilę zatrzymać. Mowa o ścieżce historyczno-edukacyjnej, którą stworzyło Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej. Placówka uzyskała na ten cel dofinansowanie z Programu Operacyjnego „Rybactwo i morze”. Konkurs ogłosiła Lokalna Grupa Działania Mazurskie Morze.
— Nowo powstała ścieżka edukacyjna jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców oraz turystów. Mamy nadzieję, że wpłynie ona na podniesienie atrakcyjności turystycznej Orzysza i każdy odnajdzie w naszej przestrzeni kulturowej coś ciekawego, coś co pozwoli trafić na trop mazurskiej historii — mówi Beata Szymankiewicz, dyrektor Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej.

Obrazek w tresci

W dziewięciu miejscach na terenie Orzysza ulokowano dziesięć tablic informacyjnych wraz z małą architekturą. Trasa liczy ok. 5 km. — Wędrówkę rozpoczynamy przy Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu przy ul. Giżyckiej 9,gdzie znajduje się kalendarium z dziejów miasta oraz mapa z zaznaczoną trasą pieszej i rowerowej wędrówki. Podążając drogami historii Orzysza docieramy do Kościoła p.w. Matki Bożej Szkaplerznej przy ul. Giżyckiej, Pomnika 1920, dawnej komendantury niemieckiego garnizonu przy ul. Wojska Polskiego (obecnie siedziba Domu Kultury), jednostki wojskowej, cmentarza , domu przy ul. Polnej, w którym zmarł Michał Kajka, świątyń przy ul. Ełckiej oraz Rynku — opowiada Beata Szymankiewicz.

Obrazek w tresci

W ramach realizacji projektu wydany został folder - przewodnik opisujący dzieje Orzysza, opracowany przy współpracy z historykiem dr. Jerzym Łapo. Zostały zakupione również dwa kioski multimedialne, w których umieszczono prezentacje multimedialne. Stworzony został „wirtualny spacer” po ścieżce edukacyjnej. Bezpłatne egzemplarze publikacji są dostępne w Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu, Centrum Informacji Turystycznej. Koszt realizacji przedsięwzięcia to ponad 70 tys. zł.


Oficjalne otwarcie ścieżki odbyło się 18 października. W uroczystości wzięli udział władze Orzysza, mieszkańcy oraz zaproszeni goście. Po przecięciu wstęgi wszyscy wyruszyli na spacer śladami orzyskiej historii. Ciekawostką jest również to, że każdy z punktów ma swojego opiekuna. Przypominają o tym specjalne tabliczki, które zostały umieszczone na ławeczkach obok tablic informacyjnych. Wśród opiekunów znaleźli się między innymi członkowie orzyskiego Klubu Seniora. Już teraz warto udać się na spacer, by odwiedzić te ciekawe miejsca.

Beata Smaka


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5