Wodociągi czerpią energię ze słońca

2019-10-08 09:55:00(ost. akt: 2019-10-08 09:58:02)
PWiK

PWiK

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piszu inwestuje w odnawialne źródła energii. Z końcem września zamontowano na dachach garaży pierwsze panele słoneczne. — Fotowolatika to niższe rachunki za prąd oraz ewidentne korzyści dla środowiska — mówi dyrektor PWiK Leszek Leniec.
Fotowoltaika to, po prostu, prąd generowany przez słońce. Wkrótce stanie się ona w Polsce głównym kierunkiem inwestycyjnym w obszarze odnawialnych źródeł energii, a być może i w całej polskiej elektroenergetyce - ocenia raport Instytutu Energii Odnawialnej z br. Według Instytutu w Polsce w ciągu kilku lat ma się znacznie zwiększyć liczba instalacji fotowoltaicznych. W ten obszar postanowiło również zainwestować Piskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. — Przymierzaliśmy się do tej inwestycji już od dwóch lat. Z prostego powodu. Ceny energii elektrycznej wytwarzanej z węgla będą tylko wyższe, a wszystkie innowacyjne pomysły typu fotowoltaika na pewno przyniosą oszczędności. Zacząłem od analizy potrzeb energetycznych przedsiębiorstwa i na tej podstawie zaprojektowałem instalację na nasze potrzeby o mocy około 380 kWp (kilowatopików – przyp.red.) — mówi Leszek Leniec .

Z końcem września PWiK zakończył montaż pilotażowej instalacji o mocy 46 kWp. Ponad 160 paneli zamontowano na dachach garaży. Koszt inwestycji wyniósł 180 tys. zł. Instalacja pomyślnie przeszła fazę testową. W tej chwili PWiK czeka na zgodę PGE na pobór nadwyżki energii, a ta ma przyjść w ciągu 30 dni.

Obrazek w tresci

Jak podkreśla Leszek Leniec to kropla w morzu potrzeb. — Będziemy szukać środków zewnętrznych i inwestować w kolejne instalacje. Najwięcej energii z paneli fotowoltaicznych czerpie się od maja do połowy sierpnia. Dążymy do tego, by w tych miesiącach zaspakajać ok. 90 proc. zapotrzebowania energetycznego przedsiębiorstwa produkcją czystej energii fotowoltaicznej. Przyniesie to realne oszczędności. Fotowolatika to oprócz niższych rachunków za prąd ewidentne korzyści dla środowiska z tytułu bezemisyjnej produkcji energii elektrycznej — przekonuje dyrektor.

Pierwsza inwestycja w fotowoltaikę ma się zwrócić w ciągu 6 lat. Przy czym należy wspomnieć, że okres gwarancji trwa 10 lat. — Dążmy do obniżenia kosztów. Wiadomo, że cena energii elektrycznej ma znaczący wpływ na taryfy wody i ścieków. Oszczędności wygenerowane przez fotowoltaikę docelowo przekładać będą się na cenę powyższych mediów — dodaje dyrektor Leszek Leniec.

PWiK jest pierwszym tego typu przedsiębiorstwem w naszym powiecie, które zainwestowało w odnawialne źródła energii.

bas



2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B