Gala XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki

2019-08-05 09:12:51(ost. akt: 2019-08-05 09:24:22)
Andrzej Nowicki, Starosta Piski wręcza nagrodę laureatce 1 miejsca

Andrzej Nowicki, Starosta Piski wręcza nagrodę laureatce 1 miejsca

Autor zdjęcia: Radosław Nowacki (Dom Kultury Orzysz)

To już po raz piętnasty Muzeum Michała Kajki w Ogródku gościło laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego. 3 sierpnia wręczono nagrody i wyróżnienia autorom, których utwory znalazły uznanie członków jury.
W tym roku napłynęło ponad 175 zestawów wierszy, nie tylko z Polski, ale również zza granicy. Podczas uroczystej Gali, która jak co roku odbywa się w Muzeum M. Kajki, wręczono nagrody laureatom i zaprezentowano wyróżnione utwory. W ten sposób poezja powróciła do miejsca, gdzie przed laty tworzył najbardziej znany mazurski poeta – Michał Kajka.

Nagrody laureatom wręczyli członkowie jury Dariusz Kulesza, Teresa Tomsia i Marek Zagańczyk, oraz patroni honorowi tegorocznej edycji Konkursu: Starosta Piski – Andrzej Nowicki, oraz w imieniu Burmistrza Orzysza – Zbigniewa Włodkowskiego, Skarbnik Anna Kamińska.

POEZJA PONAD GRANICAMI

— To wyjątkowy konkurs, który od 15 lat staraniem pracowników Muzeum w Ogródku i Muzeum w Praniu, oraz Domu Kultury w Orzyszu i przy wsparciu władz samorządowych, jest okazją do prezentacji twórczości współczesnych poetów — podkreśla Michał Misztal z Muzeum M. Kajki. — To wszystko pod „patronatem” naszego mazurskiego twórcy – Michała Kajki.

Goście, którzy w sobotnie popołudnie odwiedzili Ogródek wysłuchali również wybranych wierszy Michała Kajki w wykonaniu aktora teatralnego – Grzegorza Daukszewicza. Każdy zainteresowany mógł nie tylko zatopić się na chwilę w poezji mazurskiej, ale również zwiedzić Muzeum, Bibliotekę Mazurską i plenerowe wystawy czasowe, które przybliżają turystom historię i kulturę naszego regionu.

— Orzysz jest niezwykle blisko związany z osobą Michała Kajki, stąd nasze wieloletnie zaangażowanie w organizację tego Konkursu — zaznacza Radosław Nowacki, z Domu Kultury w Orzyszu. — To tutaj Michał Kajka działał, to tutaj zmarł. Chcemy być ambasadorami poezji Michała Kajki i pielęgnować pamięć o tym twórcy, szczególnie poprzez organizację tego rodzaju wydarzeń, które budzą zainteresowanie w całym kraju, jak również poza jego granicami.

WYJĄTKOWY JUBILEUSZ

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Michała Kajki to już tradycja. W Konkursie mogą brać udział wszyscy, niezależnie od przynależności do związków twórczych czy stowarzyszeń, którzy prześlą zestaw trzech niepublikowanych oraz nie ocenianych w innych konkursach wierszy.

Na początku lipca poznaliśmy wyniki Konkursu. Jury XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki zdecydowało o przyznaniu:

I nagrody – Zofii Piłasiewicz z Augustowa
za zestaw wierszy opatrzony godłem – Tajga
II nagrody – Barbarze Gajewskiej z Piotrkowa Trybunalskiego
za zestaw wierszy opatrzony godłem – GajBa
III nagrody – Jakubowi Świdziniewskiemu z Olsztyna
za zestaw wierszy opatrzony godłem – Kakalulu

Organizatorami Konkursu są: Dom Kultury w Orzyszu i Muzeum Michała Kajki w Ogródku – Oddział Muzeum K.I. Gałczyńskiego Leśniczówka Pranie

Patronami Konkursu są: Starosta Piski – Andrzej Nowicki, Burmistrz Orzysza – Zbigniew Włodkowski, Dwumiesięcznik Literacki Topos i Gazeta Olsztyńska.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5