Siostry (...) Matkami Żydowskich Dzieci. Wystawa plenerowa przy kościele św. Jana

2019-07-22 14:09:50 (ost. akt: 2019-07-22 14:42:04)

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Piszu

W niedzielny poranek, 21 lipca 2019r. przy kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela w Piszu odbyła się oficjalna inauguracja wystawy plenerowej pt. „Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi wobec Zagłady Żydów w czasie II wojny światowej”.
Ekspozycja powstała wiosną br. w oparciu o materiały archiwalne Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek w Warszawie, przy ul. Żelaznej. W czasie II wojny światowej zakonnice w swych domach – sierocińcach rozsianych na terenie okupowanego kraju ukrywały blisko 500 żydowskich dzieci i 250 osób dorosłych. Z racji swego pochodzenia, w myśl obłąkańczej, niemiecko – nazistowskiej ideologii, były to osoby skazane na Zagładę. Za tę działalność dwanaście sióstr zostało uhonorowanych tytułem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Warto jednak pamiętać, że w pomoc zaangażowane były nie tylko siostry zakonne, które z narażeniem życia zapewniały dzieciom opiekę i możliwość przeżycia. Pomagali także bliscy współpracownicy zgromadzenia – lekarze, filantropi zakonu, urzędnicy wbrew niemieckim zakazom dostarczający potrzebnych dokumentów. Także o nich opowiada najnowsza ekspozycja Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa została przygotowana przez pracowników Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, Aleksandrę Kaiper – Miszułowicz i Sergiusza Kazimierczuka, w związku obchodzonym w tym roku po raz drugi, Narodowym Dniem Pamięci o Polakach Ratujących Żydów (24 marca). Prezentowana na terenie całego kraju, obecnie trafiła do Pisza, gdzie w sezonie wakacyjnym jest oglądana nie tylko przez mieszkańców, ale także turystów licznie odwiedzających to mazurskie miasto. W ten sposób piska społeczność zyskała możliwość zapoznania się z tym mało rozpropagowanym fragmentem II wojny światowej. A ponieważ za kilka tygodni będziemy obchodzić 80. rocznicę wybuchu tego światowego kataklizmu, więc piski wernisaż już teraz wpisuje się lokalne obchody upamiętniające tę bolesną rocznicę.

Inicjatorem wydarzenia był dr Waldemar Brenda – historyk i członek powiatowych władz samorządowych w Piszu. Uroczystość zorganizowało Starostwo Powiatowe w Piszu oraz Parafia rzymsko –katolicka pw. św. Jana Chrzciciela (podziękowania dla proboszcza, ks. dr. Wojciecha Kalinowskiego) we współpracy z Posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jerzym Wojciechem Małeckim oraz Klubem Lokalnych Inicjatyw Oświatowych.

Wystawę w Piszu oglądać można będzie przez najbliższe kilka tygodni.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci


Obrazek w tresci


Obrazek w tresci

Źródło: Starostwo Powiatowe w Piszu

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5