Nasza propozycja na weekend: koncerty w Leśniczówce Pranie!

2019-07-11 11:00:00 (ost. akt: 2019-07-11 10:53:44)

Autor zdjęcia: Archiwum Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu

KULTURA\\\ Poetycko-muzyczna podróż w poszukiwaniu spełnienia w miłości oraz koncert z cyklu "Muzyka u Gałczyńskiego" — taką niespodziankę dla prańskiej publiczności przygotowali na najbliższy weekend organizatorzy i artyści.
Sobota, 13 lipca, godz. 18.00
Program poetycko-muzyczny “Kobieta czy mężczyzna, czyli powiedz mi jak mnie kochasz”. Wystąpią: Dariusz JAKUBOWSKI, Katarzyna THOMAS (sopran), Piotr SZAFRANIEC (fortepian).

Autorski program aktora Dariusza Jakubowskiego, który wraz z muzykami: śpiewaczką Katarzyną Thomas i pianistą Piotrem Szafrańcem, proponują lekką, poetycko-muzyczną podróż w poszukiwaniu spełnienia w miłości. Miłosne tematy w poezji od E. Dickinson, biblijnej, zmysłowej Pieśni nad Pieśniami, szekspirowskich Sonetów, po współczesnych: Szymborską, Gałczyńskiego czy Baczyńskiego. Baudelairowskie namiętności dziewiętnastowiecznego Paryża, peronowe rozstania Thomasa Hardy’ego, ożywcze dotknięcie przywracające sens pustej rzeczywistości opisane przez Z. Krasińskiego. Zajrzymy tez do renesansowej alkowy, by zerknąć na “dworski striptiz”, z wdziękiem, dowcipnie uchwycony przez Johna Donne’a, a przetłumaczony przez Stanisława Barańczaka.
Ten eklektyczny patchwork jest świadomym wyborem również w muzyce. Obok legendarnego motywu Michela Legranda z filmu Kobieta i mężczyzna , równie popularnych tematów z West Side Story Georga Gershwina i melodii Marka Grechuty, usłyszymy też popularne w artystycznych salonach Paryża miniatury/etiudy Ericka Satie, miłosną arię Mimi z Cyganerii Pucciniego, czy neoromantyczną pieśń Ryszarda Straussa.

Bilety: 30 zł

Niedziela, 14 lipca, godz. 12.00 Zabawy z Zieloną Gęsią
Specjalna oferta dla dzieci: teatralno-plastyczno- literackie zajęcia warsztatowe. Czas trwania: ok. 1 godz. Prowadzenie: Grażyna Nalewajek.
Bilety: 10 zł

Niedziela, 14 lipca, godz. 17.00 – XXXVI edycja koncertów “Muzyka u Gałczyńskiego”
Poezja K. I. Gałczyńskiego w interpretacji Przemysława BLUSZCZA
Muzyka: Ignacy LISIECKI – fortepian (utwory F. Chopina i L. van Beethovena).

Po kilkuletniej przerwie na scenę w Praniu powróci znakomity pianista, mieszkający na stałe w Japonii Ignacy Lisiecki. Od czasu ostatniego pobytu w leśniczówce koncertował m.in. w Tokio Opera City, Filharmonii Narodowej w Warszawie, sali NOSPR w Katowicach oraz z kwartetem smyczkowym berlińskiego Konzerthausu by wymienić tylko kilka i współpracował z Tokyo Philharmonic Orchestra, Kyushu Symphony Orchestra, legendarnym litewskim wiolonczelistą Davidem Geringasem czy Polskim Wydawnictwem Muzycznym rejestrując preludia fortepianowe Aleksandra Tansmana w związku z publikacją fonograficzną stu najciekawszych dzieł polskiej muzyki ostatniego stulecia. Ignacy Lisiecki został wyróżniony w 2011 roku dyplomem polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne dokonania na rzecz szerzenia polskiej kultury na świecie. Studiował w klasie fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym im Chopina w Warszawie, w Hochschule fur Musik und Theater w Hanowerze oraz dyrygenturę na Tokyo University of Arts. Dużo uwagi pianista poświęca muzyce współczesnej, dokonał m.in. prawykonań utworów Pawła Hendricha (jemu dedykowanych) czy Romana Palestry. Pierwsza płyta Ignacego Lisieckiego Homage to Brahms zyskała pozytywny odbiór w mediach. Pisały i mówiły o niej m.in. “Newsweek”, “Polskie Radio”, szwajcarskie publiczne “Radio RTS” oraz amerykańskie “Fanfare Magazine”. W tym roku w wydawnictwie Sony Music ukazał się jego najnowszy album CD Swan Songs.
Bilety: 20 zł (normalny), 15 zł (dla rodzin z dziećmi do lat 18)

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5