Muzeum w Praniu idzie z duchem czasów. Będzie interaktywne i multimedialne

2015-12-04 11:00:00(ost. akt: 2015-12-04 10:58:01)
Wstępny projekt koncepcyjny aranżacji plastycznej wystawy jest dziełem Studia Projektowego Govenlock

Wstępny projekt koncepcyjny aranżacji plastycznej wystawy jest dziełem Studia Projektowego Govenlock

Autor zdjęcia: Archiwum Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu

Leśniczówka Pranie przygotowuje się do zmiany stałej ekspozycji w muzeum. Dotychczasową zaprojektowano z okazji powstania muzeum w 1980 r., ma już zatem 35 lat. Przez ten czas standardy wystawiennicze i oczekiwania zwiedzających bardzo się zmieniły. Dlatego opracowano scenariusz nowej wystawy.
Jego autorem jest Zbigniew Fałtynowicz, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz Wojciech Kass, dyrektor Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu. Wstępny projekt koncepcyjny aranżacji plastycznej wystawy jest dziełem Studia Projektowego Govenlock, które ma na swoim koncie wiele wspaniałych realizacji nie tylko w Polsce.

Jako jedna z nielicznych pracowni na świecie może pochwalić się aranżacją i oświetleniem dzieł Leonarda da Vinci, Rembrandta i Caravaggia, współpracowało z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Pałacem w Łazienkach, Muzeum Narodowym w Warszawie i wieloma innymi instytucjami muzealniczymi.

Scenariusz i projekt nowej wystawy kładą nacisk na pokazanie wątków biograficznych i twórczości poety w atrakcyjnej wizualnie formie, szczególnie podkreślając rolę oryginalnych przedmiotów należących do Gałczyńskiego. Szerzej zostanie omówiona twórczość teatralna i jej realizacje, inspirująca rola muzyki oraz niezwykły związek Zielonego Konstantego i Srebrnej Natalii.

Dzięki zastosowaniu multimediów będzie można zapoznać się z częścią archiwum audio-wizualnego muzeum, stworzyć nastrój odpowiadający wierszom poety czy posłuchać jego utworów w autorskim wykonaniu.
Pomyślano także o zagospodarowaniu przestrzeni na zewnątrz leśniczówki – wystawa obejmie także werandę muzeum, a na podwórku i na skarpie nad jeziorem powstaną dwa stanowiska multimedialne – miejsca medytacji słowa poetyckiego.

— Zależy nam na tym, by nie zatracić kameralno-leśnego klimatu leśniczówki i nie przytłoczyć go nowoczesnymi technologiami, z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że obecna wystawa jest już przestarzała i właściwie sama w sobie stanowi obiekt muzealny – przykład projektowania w muzealnictwie na początku lat 80. Ta estetyka już przestała być atrakcyjna, choć doceniam szlachetność i prostotę jej przekazu. Dlatego chcemy wykorzystać możliwość pozyskania funduszy unijnych do jej wymiany, korzystając z doświadczeń najlepszych fachowców. Mam nadzieję, że dzięki nowej ekspozycji Pranie ponownie odwiedzą ci, którzy zwiedzali muzeum już wcześniej i ocenią, że jest znacznie bogatsza, oferuje więcej i zmieniła się na lepsze — mówi Wojciech Kass, dyrektor muzeum.

W przyszłym roku powstanie projekt wykonawczy aranżacji z kosztorysem i jeśli uda się pozyskać środki finansowe, wystawa zostanie zmieniona w 2017 r. Tegoroczny etap prac sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe. Wspieranie działań muzealnych” oraz Starostwo Powiatowe w Piszu.

zyw
pisz@gazetaolsztynska.pl


Obecna wystawa ma już 35 lat. Zaprojektowano ją w 1980 roku z okazji powstania muzeum












Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. :) #1873941 | 83.9.*.* 4 gru 2015 22:17

    ...a co na to wszystko"Prorok", którego komentarzy już dawno nie było?!...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. pranie/w/banie #1873860 | 178.43.*.* 4 gru 2015 20:39

    Na podstawie wcześniejszych komentarzy ośmielę się dodać, że od inwestowania społecznych pieniędzy w przedsięwzięcia rzekomo kulturalne, słomy z butów nie ubywa. Ten niby-mecenat jest tak żałosny, że przez litość dla ludzkiej ułomności, która chce wybić się ponad przeciętność, nic nie napiszę. Społeczność oczekuje raczej działań na rzecz inwestorów i przy ich współudziale, tworzenia miejsc pracy a nie przeżyć duchowych. Chleba, droga (nawet bardzo) władzo a nie igrzysk.

    Ocena komentarza: warty uwagi (24) odpowiedz na ten komentarz

  3. Wyrzucone pieniadze w błoto! #1873500 | 193.111.*.* 4 gru 2015 15:54

    St. Nowicki zapomniałes dodać czy dasz na to milion zł czy póltorej miliona, tak jak dałeś na muzeum w ogródku pod orzyszem, . Gdzie zakłady pracy!!! Gdzie nowe miejsca pracy!!!! Nowicki GDZIE DROGI WYREMONTOWne, ulice powiatowe!!!! Gdzie ja sie pytam!!!! N a sr .....e komus twoje multimedia.. dla warszawki i reszty. PRACY PRACY I CHLEBA MIESZKAŃCOM POISZA POTRZEBA!!!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (40) odpowiedz na ten komentarz

  4. waldek #1873282 | 79.187.*.* 4 gru 2015 12:45

    Szkoda na to pieniędzy, z powodzeniem wystarczy to co jest.

    Ocena komentarza: warty uwagi (27) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5