W Wiedniu mają szansę na wygraną
2015-07-13 12:00:08(ost. akt: 2015-07-13 09:03:31)
Krótkometrażowy film pt. „Obecność Żydów w moim mieście – przeszłość i współczesność” nakręcony przez uczniów „Nowego Ogólniaka” został zakwalifikowany do międzynarodowego konkursu filmowego. Projekt grupy licealistów już zdobył pozytywne recenzje, a oceniać go będą w Wiedniu światowi eksperci.
— Cieszę się, że to ostatni zakręt na drodze do zwycięstwa – do wymarzonej wygranej naszego filmu. Jego realizacja przez kilka ostatnich tygodni wymagała od nas wytężonego wysiłku. Oprócz samego filmu, który na miarę projektu szkolnego jest naprawdę wyjątkowy, udało nam się stworzyć niepowtarzalną historię. Mam nadzieję, że nigdy nie zostanie ona zapomniana — mówi Igor Żarnowski, jeden z uczestników projektu. Trwający zaledwie 10 minut film opowiada o ludności żydowskiej mieszkającej niegdyś w Piszu. Nastolatkowie wraz ze Sławomirem Wolskim, pracownikiem Muzeum Ziemi Piskiej, udali się w miejsca, gdzie dawniej znajdował się cmentarz żydowski i synagoga. Odwiedzili piską wieżę ciśnień. Poszukiwali współczesnych śladów żydowskiej kultury. Jak zgodnie przyznają uczniowie, to była cenna lekcja historii. — Mogliśmy dowiedzieć się bardzo wielu rzeczy, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia — komentuje Aleksandra Kłok. — Wzięliśmy udział w tym konkursie nie z myślą o wygranej, lecz dla ocalenia pamięci — tłumaczy Agnieszka Bagińska, polonistka i nauczycielka wiedzy o kulturze z ZS nr 1 w Piszu, koordynatorka projektu. — Rzadko mówi się o historii Żydów mieszkających w Piszu. Wielu z nas tak naprawdę nie zna ich przeszłości, nie zdaje sobie sprawy, jak dużo miejsc w naszym mieście jest z nimi związanych, dlatego sądzę, że należy pielęgnować pamięć o tej części historii naszego miasta. Tworząc film, zgromadziliśmy wiele materiałów. Niestety, ze względu na regulaminowe ograniczenie czasowe do 10 minut, nie mogliśmy tego wszystkiego wykorzystać. Chcemy podjąć się realizacji kolejnego projektu. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć fabułę, która opowie o wiele więcej. To, że praca uczniów znalazła się w konkursie, już jest dużym wyróżnieniem. — Nasz film zostanie umieszczony w bazie dydaktycznej, z której korzystają nauczyciele i uczniowie z całego świata — dodaje Agnieszka Bagińska. — Stwarza to możliwość promocji naszej szkoły i miasta na arenie międzynarodowej. Mam wkrótce okazję zaprezentować efekty naszej pracy podczas międzynarodowego seminarium w Krakowie i Warszawie, na którym będą obecni uczestnicy z wielu krajów Europy, Izraela i USA. Ze swojej strony dodajemy, że wyniki konkursu poznamy już wkrótce. Za uczniów z „Nowego Ogólniaka” trzymamy kciuki. Projekcja filmu jest planowana jesienią w Muzeum Ziemi Piskiej. W projekcie brali udział: Sara Felińska, Aleksandra Kłok, Marta Liżewska, Karolina Stachelek, Oskar Polak, Igor Żarnowski. W tłumaczeniu na język angielski pomagali: Oliwia Fajdek oraz Bartłomiej Podsiad.
bas
pisz@gazetaolsztynska.pl
pisz@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/url]
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/url]