Od dziś za jazdę na „podwójnym gazie” konfiskata auta

2024-03-14 05:49:05(ost. akt: 2024-03-14 06:33:59)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: AdobeStock

Według przepisów, które wchodzą w życie już dziś, tj. 14 marca 2024 roku, Policja będzie mogła konfiskować auta kierowcom, prowadzącym samochód w stanie nietrzeźwości.
Niemal każdego dnia na drogach powiatu piskiego policjanci zatrzymują kierowcę będącego pod działaniem alkoholu. Tak też było we wtorek (12 marca br.)m kiedy to wieczorem zatrzymali w Piszu do kontroli drogowej pojazd marki Ford Focus. Kierował nim 30-letni mieszkaniec piskiej gminy, u którego badanie wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Kierowca tłumaczył, że około południa wypił jedno piwo. Policjanci zatrzymali 30-latkowi prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny, bo samochód nie miał aktualnych badań technicznych. Za popełnione przestępstwo mieszkańcowi piskiej gminy grozi kara nawet 3 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że od dziś,14 marca w życie wchodzą nowe przepisy w kwestii nietrzeźwych kierowców.

Zgodnie z tymi przepisami jeśli kierowca będzie miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie straci samochód. Konfiskata samochodu będzie nakładana:
— obligatoryjnie jeśli kierowca miał we krwi 1,5 promila alkoholu albo więcej,
— obligatoryjnie jeśli kierowca miał ponad 1 promil alkoholu, ale spowodował wypadek,
— opcjonalnie (po decyzji sądu) jeśli kierowca spowodował wypadek, mając w wydychanym powietrzu ponad 0,5 promila alkoholu.

W sytuacji, kiedy kierowca nie jest jedynym właścicielem pojazdu,który prowadził, np. jechał autem służbowym, czy leasingowanym, auto nie zostanie zabrane, ale kierowca będzie musiał zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu. Za równowartość pojazdu uznaje się wartość samochodu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie jej braku średnią wartość rynkową.

W przypadku zatrzymania nietrzeźwego kierowcy z wysokim stężeniem alkoholu policja dokonuje konfiskaty pojazdu na siedem dni. Pojazd przewożony jest na parking depozytowy. Następnie prokurator podejmuje decyzję o zabezpieczeniu, a w następnie sąd orzeka jego przepadek na rzecz Skarbu Państwa.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5