Trwa dobra passa w gminie Pieniężno

2018-07-02 10:00:00(ost. akt: 2018-07-02 10:30:57)
Poprzedni rok oraz 2018 przyniósł wiele zmian na drogach w mieście Pieniężno. Od lat zaniedbane uzyskały nową nawierzchnię i oznaczenia.
Jeszcze w tym roku, do końca września wykonany zostanie remont ulic: Parkowej i Projektowanej. Przebudowa ulic gminnych 113508N oraz 113509N w Pieniężnie kosztować będzie 330 455,75 zł. Realizacja odbędzie się dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020, w ramach operacji: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” - działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem w zakresie umożliwiającym połączenie obiektów użyteczności publicznej, w których są świadczone usługi społeczne, zdrowotne, opiekuńczo-wychowawcze lub edukacyjne dla ludności lokalnej. Dofinansowanie wyniesie 154 533,00 zł.

Do końca września zostanie także wykonany remont drogi gminnej nr 113511N, jest to droga wewnętrzna w osadzie Pieniężno II. Przebudowa drogi kosztować będzie 572 158,00 tysięcy zł, w tym wkład własny wynosić będzie: 114 438,00 tysięcy zł. Pozostały koszt dofinansowany zostanie dzięki dotacji w ramach programu pod nazwą: Rządowy Program na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.
Dzięki przychylności Zarządu Województwa Warmińsko Mazurskiego pozyskaliśmy także 50 000,0 tysięcy dotacji na dokończenie położenia asfaltu na drodze gminnej przez wieś Żugienie. Dotacja stanowi 50 % kosztów zadania.
Zostały podpisane umowy na przebudowę ciągu pieszego ul. Lidzbarska - ul. Górna (koszt 40 000,0 tysięcy zł) oraz przebudowę ul. Sienkiewicza od drogi 507 (koszt 50 000,00 tysięcy zł).

23 marca 2018 roku samorządowcy województwa Warmińsko-Mazurskiego, na zaproszenie Burmistrza Pieniężna Kazimierza Kiejdo spotkali się w Pieniężnie, by zaapelować o pomoc w usunięciu kryzysowej, cyklicznie powtarzającej się sytuacji na drogach gminnych i powiatowych, z uwagi na brak środków finansowych na poprawę tych dróg. W spotkaniu wzięli udział nie tylko samorządowcy, ale także przedstawiciele władz województwa, Urzędu Marszałkowskiego, Lasów Państwowych, służby mundurowe oraz mieszkańcy zainteresowani tematem. Została wysłana petycja do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, by zwrócił uwagę na problem i wspomógł finansowanie remontu dróg gminnych, szutrowych, wiejskich.

Stan dróg jest bardzo istotnym problemem dla gmin i powiatów. Utrzymanie dróg w należytym stanie należy do obowiązku zarządcy drogi, w tym wypadku Włodarza. Brak środków finansowych uniemożliwia utwardzenie dróg i wykonanie nawierzchni, która umożliwi dojazd mieszkańcom, autobusom szkolnym, mleczarkom, pogotowiu zdrowiu czy też samochodom OSP. Większość dróg w okresie wiosennym i jesiennym jest w tak złym stanie, że przejazd nimi jest wręcz niemożliwy, stąd inicjatywa wystosowania petycji, która została wysłana na początku kwietnia. Do dnia dzisiejszego jednak nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, a petycja wielokrotne przekazywana jest na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach do rozpatrzenia właściwym podmiotom. Nie mniej cześć założeń naszej petycji został uwzględniona w rządowym programie finansowania dróg lokalnych.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy złożyliśmy wniosek o pomoc finansową w zakupie wozu ciężkiego dla OSP Pieniężno. Udało nam się pozyskać łącznie 460 000,0 tysięcy złotych na zakup ciężkiego wozu strażackiego dla OSP w Pieniężnie. 50 tysięcy pozyskaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego, 150 tysięcy z środków rządowych, 250 tysięcy z NFOŚIGW oraz 10 tysięcy z Powiatu Braniewskiego. Samochód, którym poruszają się strażacy z Pieniężna służył strażakom ochotnikom 38 lat.

Wsparcie unijne otrzymały szkoły gminne. Wniosek na doskonalenie kompetencji kluczowych uczniów w naszym imieniu składał Instytut Szkoleniowy – aplikowaliśmy wspólnie z gminą Braniewo oraz gminą miejską Lidzbark Warmiński z działania RPO Warmia i Mazury 2.2.1. Łączna wartość projektu to ponad 4 mln złotych. W ramach projektu odbędą się dodatkowe zajęcia dla uczniów w Szkole Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Pieniężnie, Szkole Podstawowej w Piotrowcu i Szkole Podstawowej w Pakoszach oraz Szkole Podstawowej w Lechowie.


UM Pieniężno

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marika #2541876 | 195.136.*.* 23 lip 2018 13:32

    Ratusz i zamek też czekają.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Marika #2540499 | 195.136.*.* 21 lip 2018 09:01

    A co z ratuszem i zamkiem w Pieniężnie?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5