XX. Festiwal Pieśni Patriotycznej i Wojskowej. Śpiewem o Święcie Niepodległości

2015-11-12 09:08:40(ost. akt: 2015-11-12 09:20:37)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

7 i 8 listopada w Środowiskowym Domu Samopomocy „Bajka „ w Pieniężnie odbył się Festiwal Pieśni Patriotycznej i Wojskowej. Pieniężeński Festiwal jest już XX. edycją cyklicznej wspaniałej imprezy, o charakterze patriotyczno – edukacyjnym.
Festiwal popularyzuje Polską Pieśń Patriotyczną i Wojskową wśród dzieci, młodzieży gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej oraz osób dorosłych. Honorowy patronat nad Festiwalem objął Jarosław Kaczyński, a patronat medialny objęło Radio Olsztyn.

Ze względu na zgłoszoną dużą liczbę artystów festiwal odbywał się w piątek i sobotę. Kierownik Miejskiego Domu Kultury w Pieniężnie Tadeusz Kłębucki, powitał wszystkich zebranych jak i zaproszonych gości i przypomniał pieniężeńską tradycję związaną ze śpiewaniem pieśni patriotycznych podczas najważniejszego święta dla Narodu Polskiego, jakim było odzyskanie niepodległości 11 listopada  w 1918 r.

W uroczystości uczestniczyli: w imieniu Burmistrza Pieniężna - Sekretarz Gminy Daniel Piotrkowski, Starosta Braniewski Leszek Dziąg z małżonką, przewodniczący Rady Powiatu Leszek Kłębucki, członkowie Zarządu Powiatu Braniewskiego Władysław Hruszka i Mateusz Sobieszczuk, Sołtys Kierpajn Wlk. Krzysztof Kisiel oraz Kombatant Antoni Romanowski i inni.

Przed występami uczestników został odczytany list nadesłany od Jarosława Kaczyńskiego przedstawiający podziękowanie za pielęgnowanie pamięci o polskiej historii.

Prezentacje festiwalowe rozpoczął występ uczniów ze Szkół Podstawowych, a w dalszej kolejności młodzi artyści z Gimnazjum jako soliści i zespoły. Młodzież śpiewała zarówno z akompaniamentem własnym – gitarowym, jak i do podkładów muzycznych. Do udziału zgłosiło się 17 wykonawców, których oceniała komisja w składzie: Piotr Żukowski, Roman Sztop oraz Czesław Rokosz. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury miało niełatwy orzech do zgryzienia, gdyż oceniane było: interpretacja piosenki i dykcja, poziom trudności wykonywanego utworu, zgodność doboru repertuaru z tematyką konkursu i ogólne wrażenie artystyczne.

„Łączko, łączko”, „Biały krzyż”, „Rozkwitały pąki białych róż”, m.in. te znane pieśni patriotyczne wyśpiewali sobotniego dnia uczestnicy festiwalu zorganizowanego przez Miejski Dom Kultury i ZP Ligę Obrony Kraju w Pieniężnie. Drugiego dnia w jury zasiedli profesor Leszek Szarzyński z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Katarzyna Bojaruniec profesor UWM w Instytucie Muzyki, Wydziału Sztuki UWM. Jak przyznał prof. Leszek Sarzyński poziom konkursu był bardzo wysoki. Jury pod uwagę brało wyraz artystyczny występu, walory głosowe wokalistów oraz poziom trudności wybranego utworu. Komisja oceniająca stwierdziła, iż tego rodzaju festiwal jest działaniem niezwykle cennym, ponieważ wspiera proces wychowawczy. Zespoły muzyczno-wokalne, wokalno-instrumentalne i chór zaprezentowały repertuar będący swoistym przekrojem dziejów pieśni patriotycznych, a historia zawarta w słowach pieśni wojskowych uczy i wzrusza.

Laureaci każdej kategorii otrzymali statuetki, nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Miejski Dom Kultury w Pieniężnie, Gminę Pieniężno, Starostwo Powiatowe w Braniewie oraz firmę EWIX z Górowa Iławeckiego.  Przyznane zostały również nagrody specjalne dla opiekunów. Dla uczestników występujących na scenie organizatorzy przygotowali ciepły poczęstunek.

Na zakończenie festiwalu odbyła się wieczornica z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Scenariusz opracowała Marzena Sztop, a historię Odzyskania Niepodległości poprzez narrację i słowo muzyczne przedstawiła młodzież z Miejskiego Domu Kultury w Pieniężnie. Doskonałym sposobem na ukazywanie potrzeby miłości do ojczyzny było zaprezentowanie pieśni patriotycznych, które ukazały symbol przetrwania polskich ojców i dziadów w trudnych chwilach zaborów i wojen. Wieczornica była zatem takim wyjątkowym uzupełnieniem – dodatkową lekcją wiary, historii i patriotyzmu „Ku chwale Ojczyzny”.w kategorii soliści ze Szkół Podstawowych:
1 miejsce zdobyła Oliwia Ciechacka z SP z Biskupca, 2 i 3 miejsce zdobyły uczestniczki z MOK z Lubawy Julia Buczkowska i Monika Krajewska,
w kategorii zespoły ze Szkół Podstawowych na 1 miejscu uplasowały się „Muzyczne dzieciaki” z SP z Pieniężna,
w kategorii soliści z Gimnazjum:
1 miejsce zajął Wiktor Kopyczyński ze Studia wokalnego DREAMS z Nowego Miasta Lubawskiego, 2 miejsce zajęła Kinga Płotka z Gminnego Centrum Kultury w Kurzętniku, natomiast na 3 miejscu uplasowali się: Laura Truszczyńska i Wojciech Wajc ze Studia wokalnego DREAMS z Nowego Miasta Lubawskiego,
w kategorii zespoły z Gimnazjum, 1 miejsce zajął zespół „W drodze” z Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Pieniężnie.
Po ogłoszeniu wyników laureaci otrzymali gromkie brawa oraz dyplomy i statuetki.

W kategorii dorośli jury wyłoniło następujące zespoły:

1 miejsce zajął chór męski „ Chorał” z Parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej w Morągu,
2 miejsce zajął zespół ludowy „ Lelija” z Centrum Kulturalno-Bibliotecznego z Dobrego Miasta,
Na 3 miejscu uplasowały się: zespół „Piątka z plusem” z Samborowa oraz zespół pieśni i tańca „Lipka” z Nowego Monasterzyska.

Po owocnych obradach komisja przyznało następujące miejsca:


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ??? #1865053 | 88.220.*.* 24 lis 2015 18:44

    W Pieniężnie odbywają się międzynarodowe spotkania młodzieży, a tych informacji nie ma na stronie. dlaczego?

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5