Rząd pomoże powiatom graniczącym z Rosją. Miron Sycz: To dla nas ważna decyzja

2024-02-14 08:42:31(ost. akt: 2024-02-14 08:46:05)

Autor zdjęcia: PAP/Tomasz Waszczuk

— Od dawna zabiegaliśmy o dofinansowanie przez rząd gmin i powiatów przygranicznych ze względu na praktyczne zamknięcie granicy z Obwodem Królewieckim w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Premier zapowiedział wsparcie naszej inicjatywy. Przypominam, że jako sejmik województwa przeznaczyliśmy już 20 milionów euro na wsparcie gmin przygranicznych — podkreśla Miron Sycz, wicemarszałek województwa.
— Wskutek wojny na Ukrainie ucierpiały też tereny przygraniczne w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim, dlatego do poszkodowanych mieszkańców tych rejonów trafią środki z rezerwy budżetowej — powiedział w niedzielę w Morągu premier Donald Tusk.

— To jest granica, która w dużym stopniu determinowała życie gospodarcze i życie społeczne północnej części województwa...nie muszę nikomu tłumaczyć, jak bardzo negatywnie odbija się wojna i agresywna polityka Rosji na sytuacji waszych północnych powiatów, które graniczą z granicą rosyjską — powiedział Tusk.
Dodał, że długo rozmawiał o tym problemie m.in. z wiceministrem Funduszy i Polityki Regionalnej, szefem warmińsko-mazurskiej PO Jackiem Protasem, który – jak powiedział Tusk – w dużym stopniu będzie odpowiadał za środki, które mogą wesprzeć tego typu miejsca jak np. północna część woj. warmińsko-mazurskiego.

— Środki są zarezerwowane i powinniśmy sprawiedliwie znaleźć sposób i znajdziemy ten sposób, mogę to państwu zagwarantować, żeby te środki trafiły do wszystkich poszkodowanych w pasach przygranicznych, a więc oczywiście, w ogóle bez dwóch zdań podkarpackie, lubelskie, ale także podlaskie i warmińsko-mazurskie. Osobiście tego razem z ministrem Protasem dopilnujemy — zapewnił szef rządu.

— Od dawna zabiegaliśmy o dofinansowanie przez rząd gmin i powiatów przygranicznych ze względu na praktyczne zamknięcie granicy z Obwodem Królewieckim w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Premier zapowiedział wsparcie naszej inicjatywy kwotą w wysokości 100 milionów złotych. To dla nas ważna decyzja. Przypominam jednocześnie, że w nowym programie unijnym jako sejmik województwa przeznaczyliśmy już 20 milionów euro na wsparcie gmin przygranicznych — podkreśla Miron Sycz, wicemarszałek województwa.

źródło: PAP

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5