Międzynarodowa pomoc dla uchodźców z Ukrainy w powiecie ostródzkim

2022-05-09 14:43:27(ost. akt: 2022-05-09 15:21:06)

Autor zdjęcia: Arch. Powiatu Ostródzkiego

Już od dziś w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie rusza duży projekt pomocowy przeznaczony dla uchodźców z Ukrainy. Partnerem przedsięwzięcia jest powiat ostródzki.
Projekt został uroczyście zainaugurowany w poniedziałek 9 maja w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie. Starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski i ks. Wojciech Płoszek z Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego poinformowali wspólnie o tym, że właśnie rusza duży projekt pomocowy przeznaczony dla uchodźców z Ukrainy.

Światowa Federacja Luterańska wraz z UNHCR - wysokim komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców - planuje wesprzeć blisko 60 000 rodzin uchodźców przebywających w Polsce. Pomoc ta udzielana będzie w 6 miejscach w kraju, w tym w Ostródzie. Tu partnerem przedsięwzięcia jest powiat ostródzki.Wcześniej powiat ostródzki w imieniu Światowej Federacji Luterańskiej odwiedzili przedstawiciele Departamentu Służby Światowej - Allan Calma - globalny koordynator ds. humanitarnych oraz Melissa Acar. Na spotkaniu w starostwie uzgodnione zostały zasady współpracy przy organizowaniu pomocy uchodźcom.

Federacja to międzynarodowa organizacja zrzeszająca 145 kościołów wyznania luterańskiego ze wszystkich zakątków świata. Jednym z zadań realizowanych przez ŚFL są globalne programy charytatywne i socjalne skierowane do osób najuboższych, wykluczonych i doświadczonych kataklizmami i wojnami. Od samego początku wojny na Ukrainie ŚFL przy współpracy z Kościołem Ewangelickim w Polsce organizuje pomoc dla osób przybywających do Polski.


W powiecie ostródzkim pomagać będzie w tym również Stowarzyszenie RzeczJasna, które od początku zaangażowane jest w organizowanie pomocy uciekającym przed wojną Ukraińcom, prowadząc punkt pomocy i informacji dla uchodźców. Szacuje się, że w powiecie ostródzkim przebywa kilka tysięcy Ukraińców, głównie kobiet i dzieci.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5