Pracują na pogorzelisku i chcą pomóc odbudować dom

2022-01-23 19:15:44(ost. akt: 2022-01-23 19:59:06)
Na pogorzelisku w niedzielę pracowali sąsiedzi  poszkodowanych i druhowie z OSP Florczaki

Na pogorzelisku w niedzielę pracowali sąsiedzi poszkodowanych i druhowie z OSP Florczaki

Autor zdjęcia: Łukasz Lamcho

Pożar domu mieszkalnego we Florczakach pozbawił dachu nad głową sześcioosobową rodzinę. To głównie starsi ludzie, którzy sami sobie nie poradzą. Sąsiedzi i gmina organizują pomoc.
Byliśmy w niedzielę we Florczakach. Na pogorzelisku pracowali sąsiedzi pokrzywdzonych w pożarze i ochotnicy z OSP Florczaki. Kilkanaście osób sprzątało zniszczenia spowodowane przez ogień i zabezpieczało plandeką zniszczony dach budynku. Straty sa ogromne. Dom nie nadaje się do zamieszkania. Jego mieszkańcy znaleźli pomoc u rodziny, otrzymają doraźną pomoc z gminy, wspierają ich sąsiedzi. To jednak wciąż za mało.

- Tu mieszkało sześć osób, głównie starszych - mówi nam jeden ze strażaków. - Jedna z nich jest niepełnosprawna. Trzeba im pomóc, bo sami sobie nie poradzą. Z pierwszą pomocą ruszyli sąsiedzi, ale będzie też prowadzona zbiórka, by zapewnić im miejsce do życia. Ten dom chcemy odbudować - dodaje strażak z OSP Florczaki.

- Poszkodowani mają obecnie zapewnione tymczasowe miejsca pobytu. W poniedziałek będziemy rozmawiać z wójtem Robertem Malinowskim jaką pomoc możemy jeszcze wspólnie zorganizować, by pomóc poszkodowanej rodzinie - mówi Karol Kosiniak, radny Rady Gminy Łukta i mieszkaniec Florczak. - Chcemy zorganizować zbiórkę, by wspomóc odbudowę domu.


Przypomnijmy. W sobotę 22 stycznia około godziny 13 wpłynęła informacja o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Florczaki. Dyspozycję wyjazdu otrzymały okoliczne jednostki OSP oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Morągu. Gdy dojechały tu pierwsze zastępy pożar był silnie rozwinięty, a płomienie wychodziły spod kalenicy dachu pokrytego eternitem. W wyniku pożaru poszkodowana została jedna osoba, która z poparzeniami ciała została przetransportowana do szpitala w Olsztynie. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie rozszczelnienie butli gazowej.

W akcji brały udział zastępy OSP Florczaki, OSP Łukta, OSP Żabi Róg i JRG Morąg.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5