Terytorialsi uczcili pamięć pamięć bohaterów walk o niepodległość
2021-10-31 11:10:36(ost. akt: 2021-10-31 11:18:05)
Po raz kolejny żołnierze 42 batalionu lekkiej piechoty, porządkowali i zapalili znicze na grobach bohaterów walk o niepodległość Polski w powiecie ostródzkim, działdowskim, iławskim i nowomiejskim.
Wśród wielu grobów jakie odwiedzili żołnierze 42 batalionu lekkiej piechoty są mogiły: Czesława Staniewicza ps. Wilk i Heleny Maciuszek ps. Ziutka uczestników Powstania Warszawskiego, Władysław Tondryka, żołnierza AK, z oddziału partyzanckiego 5. Wileńskiej Brygady AK, braci Jana i Edwarda Kijkowskich, żołnierzy AK, z 27 Wołyńskiej Dywizji AK oraz Edwarda Sudoła , broniących mieszkańców Wołynia przez atakami UPA, Jana Punpura, żołnierza AK, por. Jana Jarmużewskiego, bohaterskiego harcerza z bojowych drużyn harcerskich w 1939r., majora ks. Jana Rećko, żołnierza Armii Krajowej.
Oprócz mogił żołnierzy Armii Krajowej terytorialsi z Morąga odwiedzili też groby Franciszka Emanowicza, uczestnika Powstania Wielkopolskiego, Legionisty z 1918 roku, Jana Kartonowicza także Legionisty z 1918 roku oraz zapalili znicze na cmentarzu w Zawadach Małych. Spoczywają tu pomordowani jeńcy z obozu koncentracyjnego KL SOLDAU (Działdowo).
Wspólnie z klasą mundurową oraz uczniami LO w Zespole Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Nowym Mieście Lubawskim żołnierze uporządkowali groby w Nowym Mieście Lubawskim a także w Lidzbarku, gdzie spoczywa por. Stanisław Balla. Porucznik Stanisław Balla ps. "Sokół Leśny", "Sowa" to jeden z najwybitniejszych dowódców oddziałów partyzanckich walczących z sowieckim okupantem. W kampanii wrześniowej w 1939 roku walczył w Bitwie pod Krojantami. W czasie hitlerowskiej okupacji działał w Armii Krajowej a po wkroczeniu Sowietów w 1945 roku dowodził kompanią kadrową Batalionu „Znicz” Ruchu Oporu Armii Krajowej, który walczył w kilku powiatach: ostródzkim, działdowskim, nowomiejskim, mławskim z oddziałami KBW i UB.
Terytorialsi z Morąga porządkowali także groby: por. Franciszka Klonowskiego, Powstańca Styczniowego 1863 roku, dowódcy oddziału partyzanckiego Ruchu Oporu Armii Krajowej, batalionu „Znicz”, Marcjana Sarnowskiego ps. Cichy, dowódcy oddziału partyzanckiego, generała brygady Adolfa Waraksiewicza, jednego z dowódców podczas Bitwy Warszawskiej.
W powiecie iławskim żołnierze 42 batalionu lekkiej piechoty pamiętali o ludności cywilnej pomordowanej w okolicach Lubawy przez Niemców w latach okupacji. Uporządkowali i zapalili znicz na mogile zbiorowej w Borku koło Lubawy, a także na mogiłąch uczestnika powstania warszawskiego Wojciecha Reszczyńskiego ps. „Rolnik” i starszego przodownika Policji Państwowej Józefa Kałużnego- więźnia obozu jenieckiego w Ostaszkowie.
Chwała Bohaterom!
Chwała Bohaterom!
Źródło: Gazeta Olsztyńska
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez