Leśny złodziej złapany na gorącym uczynku

2021-05-03 13:06:09 (ost. akt: 2021-05-03 13:24:11)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Iława

— Złodzieje kradnący drewno z naszych lasów muszą mieć świadomość, że nie pozostaną bezkarni. Tak jak bezkarny nie pozostał mężczyzna, którego właśnie uchwyciła straż leśna — mówi Przemysław Pierunek, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Iława.
Straż Leśna z Nadleśnictwa Iława przyłapała na gorącym uczynku złodzieja, który dopuścił się wyrębu siedmiu grubych drzew sosnowych w podlegającym pod Nadleśnictwo Iława leśnictwie Zielkowo, w miejscowości Lipowo gm. Ostróda.

— W piątek 23 kwietnia leśniczy z leśnictwa Zielkowo zauważył widoczne ślady wyrębu sosen i kradzieży drewna. Dokładnie w tym samym miejscu zainstalowano kamerę — relacjonuje Przemysław Pierunek z Nadleśnictwa Iława.

Złodzieje drewna przeważnie wracają w miejsce kradzieży, tak też było w tym przypadku. Zamontowana prewencyjnie kamera w sobotę 24 kwietnia nagrała mężczyznę, który dalej dokonywał kradzieży. Został on już ujęty.

— Sprawca kradzieży za swój czyn odpowie przed sądem w Ostródzie. Poza karą nałożoną przez sąd, zapłaci także tzw. nawiązkę za kradzież drewna z naszych lasów. W tym przypadku wysokość takiej nawiązki wynosić będzie ok. 5 tysięcy złotych — dodaje rzecznik iławskiego nadleśnictwa, który od razu przestrzega przed kolejnymi próbami kradzieży drewna.

— Ten przykład pokazuje, że złodzieje okradający lasy nie pozostaną bezkarni. Na terenie naszego Nadleśnictwa zamontowane są kamery, które wykrywają takie przypadki. Poza tym lasy są pod stałą kontrolą m.in. straży leśnej, więc wykrycie sprawców jest często tylko kwestią czasu — dodaje Pierunek.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5