W Lubajnach Mazury Zachodnie najlepiej smakują na Boże Narodzenie

2020-12-20 12:17:53 (ost. akt: 2020-12-21 09:41:09)
Anna Lewandowska (druga z lewej) z wyróżnieniami za unikalne potrawy wigilijne

Anna Lewandowska (druga z lewej) z wyróżnieniami za unikalne potrawy wigilijne

Autor zdjęcia: Archiwum KOWR w Olsztynie

Pierogi z borowikami i kaszą jęczmienną, tort świąteczny czy kapusta mazurska. To niektóre z potraw wigilijnych, które zostały docenione przez jury konkursu „Opowieść wigilijna – Mazury Zachodnie smakują na Boże Narodzenie”. Gospodynie z Lubajn, Zwierzewa i Nowego Siedliska pokazały, że znają się na gotowaniu.
W podostródzkich Lubajnach odbył się niezwykły konkurs kulinarny na tradycyjne potrawy bożonarodzeniowe, zorganizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie.

Konkurs pod nazwą „Opowieść wigilijna – Mazury Zachodnie smakują na Boże Narodzenie” został zainicjowany przez Stowarzyszenie „Łączymy Pokolenia”. Konkurs odkrył bogactwo i różnorodność tradycji kulinarnych.

— W tym roku ze względu na pandemię nie mogliśmy w dużej grupie spotkać się w naszej świetlicy i wspólnie gotować — mówi Anna Lewandowska z Centrum Aktywności Społecznej w Lubajnach. - Dlatego wszyscy uczestnicy gotowali we własnych domach i zaprezentowali potrawy wigilijne charakterystyczne dla ich domów rodzinnych. Do konkursu przystąpiło dziesięć rodzin z Lubajn, Nowego Siedliska i Zwierzewa.

Wśród dań przygotowanych na konkurs znalazł się między innymi kapusta mazurska z kaszą jęczmienną, tort świąteczny na bazie ciasta marchewkowego z nutą przypraw korzennych, kapusta z fasolą oraz pierogi z borowikami i kaszą jęczmienną.

Zachowanie tradycji i przekazanie przepisów kolejnym pokoleniom to jedno z zadań konkursu. Kolejnym było kształtowanie nawyków zakupowych i zachęcanie do świadomego wyboru polskich produktów pochodzących od lokalnych producentów i rolników budując patriotyzm konsumencki.

Każda wykonana potrawa przyniesiona do Centrum Aktywności Społecznej w Lubajnach została oceniona przez komisję konkursową. Nagrody rzeczowe dla rodzin, które przygotowały tradycyjne dania wigilijne w imieniu Dyrektora Krajowego Ośrodka Wparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Olsztynie wręczył Andrzej Szczapa.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5