Rozszczelnił się rurociąg gazowy, ewakuowano uczniów szkoły i mieszkańców budynków [ZDJĘCIA]

2020-09-24 13:34:42 (ost. akt: 2020-09-24 16:24:38)
Po rozszczelnieniu w Samborowie ewakuowanych zostało ponad 200 osób

Po rozszczelnieniu w Samborowie ewakuowanych zostało ponad 200 osób

Autor zdjęcia: Archiwum KP PSP Ostróda

W Samborowie w gminie Ostróda podczas prac budowlanych uszkodzona została rura średniego ciśnienia z gazem. Mieszkańców okolicznych budynków i uczniów szkoły oraz przedszkolaków ewakuowano. Gazownicy założyli już opaskę w jednym rozszczelnionym miejscu, cały czas zabezpieczany jest drugi niebezpieczny punkt.
Do uszkodzenia rury gazowej doszło podczas prac prowadzonych koparką, tzw. kretem na zlecenie zakładu energetycznego.

Na pierwszy rzut oka zdarzenie wyglądało dramatycznie. W okolicach miejsca, gdzie doszło do rozszczelnienia, asfaltowa nawierzchnia jezdni uniosła na wysokość jednego metra. Na miejscu pracuje pogotowie gazowe. Nie wiadomo, gdzie się gaz ulatnia, więc zapobiegawczo została podjęta decyzja o ewakuacji mieszkańców w promieniu 200 metrów od miejsca awarii. W sumie ewakuowanych zostało ponad 200 osób z pobliskich budynków mieszkalnych oraz uczniowie i przedszkolaki z samborowskiego Zespołu Szkół.

— W pierwszym etapie akcji strażackiej ewakuowano kilkadziesiąt osób z 16 domów — mówił Bogusław Fijas, wójt gminy Ostróda. — Przeprowadzona została też ewakuacja uczniów szkoły podstawowej. Według naszych informacji do awarii doszło około godziny 13. Dzieci z Samborowa wróciły do domów, a z innych miejscowości zostały rozwiezione pod opieką opiekunów. Sytuacja jest pod kontrolą.

Zapadła decyzja o zamknięciu drogi krajowej nr 16 przebiegającej przez Samborowo na czas trwania awarii. Wyznaczono objazdy od strony Ostródy w kierunku na Lubawę i od strony Iławy w kierunku na Lubawę. Cały czas należy spodziewać się utrudnień na drodze łączącej Ostródę i Iławę.

Według ostatnich informacji pracownicy gazowni założyli już opaskę zabezpieczającą w jednym z miejsc, gdzie doszło do rozszczelnienia rurociągu. Teraz gazownicy zabezpieczają drugie miejsce gdzie też doszło do rozszczelnienia. Prace powinny zakończyć się w ciągu godziny.Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5