Dworzec cesarza Wilhelma II nagrodzony w konkursie "Zabytek Zadbany"

2020-05-28 11:41:02(ost. akt: 2020-05-28 12:03:29)
Znamy wyniki ogólnopolskiego konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany” 2020. Z naszego województwa mazurskiego nagrodzony został budynek dawnego dworca cesarskiego w Gumniskach Małych (gm. Małdyty).
W tegorocznej edycji w konkursie wzięły udział 63 obiekty. Budynek dawnego dworca cesarskiego w Gumniskach Małych otrzymał wyróżnienie w kategorii architektura i budownictwo drewniane. Dworzec został wybudowany w latach 90. XIX wieku dla cesarza Wilhelma II w Prakwicach; na obecne miejsce translokowano go po 1918 r.

Nagrodzone prace objęły m.in. stabilizację i uzupełnienia konstrukcji, remont elewacji i pokrycia dachu, odtworzenie detali snycerskich, konserwację i odtworzenie stolarek. Kapituła przyznała wyróżnienie właścicielom obiektu – Magdzie Pawlak-Grabowskiej i Rafałowi Grabowskiemu – za prace budowlano-konserwatorskie, restauratorskie i adaptacyjne dawnego dworca cesarskiego w  Gumniskach Małych, które uchroniły obiekt przed degradacją, utrwaliły i uczytelniły autentyczną substancję zabytkową, przywróciły integralność formy architektonicznej i detalu, a zarazem zapewniły optymalną opiekę w utrzymaniu zabytku.

„Zabytek Zadbany” jest przeznaczony dla właścicieli, posiadaczy lub zarządców, a także wojewódzkich konserwatorów zabytków, kierowników delegatur wojewódzkich urzędów ochrony zabytków oraz konserwatorów samorządowych. Mogą w nim brać udział obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych. Spośród nadesłanych wniosków, które spełniają wymogi formalne, jury konkursu – składające się z ekspertów z dziedziny ochrony i opieki nad zabytkami – wyłoniło ścisłą czołówkę zabytków, która jest nagradzana w poniższych kategoriach:

- Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu;
- Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe); w 2020 r. jury nie przyznało nagród
- Adaptacja obiektów zabytkowych;
- Architektura i budownictwo drewniane;
- Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne);
- Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

Konkurs ma już ponad czterdziestoletnią tradycję, po raz pierwszy został rozstrzygnięty w 1975 r. Celem jest promocja właściwych postaw i upowszechnienie najlepszych wzorów konserwacji obiektów zabytkowych, właściwego ich użytkowania i zagospodarowania.
Od 2011 r. procedura konkursowa realizowana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym(28 maja) wydaniu m.in.


Pożegnanie z maseczkami
Od najbliższej soboty 30 maja nie będziemy musieli nosić maseczki na ulicy, ale pod warunkiem, że możemy zachować dystans dwóch metrów od innych. Od 6 czerwca będziemy mogli pójść do kina czy na basen. To efekt kolejnego luzowania gospodarki.

Rafał Szczepański Debata o przyszłości regionu
Ruszamy z cyklem debat o przyszłości gospodarczej Warmii i Mazur. Jako region potrzebujemy inwestycji, ale mamy piękną przyrodę. Czy da się to pogodzić? A może trzeba się pogodzić z tym, że u nas jest ładnie, ale biednie?

Kuźnia dziadka Jana
Jednym z tych miejsc, które zostają w pamięci, jest Kuźnia Dziadka Jana w Gwiździnach w powiecie nowomiejskim. - Ocalić od zapomnienia to mój cel - mówi Czesław Klonowski.
Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. @do Warmiak #2927387 | 92.223.*.* 30 maj 2020 01:40

  Sam zamknij mordę napływie. Ja się nie wpycham do twojego kraju

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. :) #2926979 | 5.173.*.* 29 maj 2020 09:00

  oczywiście gratulację

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. do Warmiak #2926978 | 5.173.*.* 29 maj 2020 08:59

  Zamknij już morde gówniarzu bo się nudny robisz.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Warmiak #2926872 | 92.223.*.* 28 maj 2020 22:38

  Ciekawe co zbudowane wasza reka zostanie kiedykolwiek nagrodzone. Blokowiska warszawskich deweloperow czy domki kazdy wuj na swoj stroj? :-D Gdyby nie my byscie nie mieli nic pokazywac

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5