Jedna pacjentka opuściła szpital, kolejnych trzech przywieziono

2020-03-26 12:00:00(ost. akt: 2020-03-26 15:15:15)
Od lewej prezes Jacek Dudzin, starosta Andrzej Wiczkowski i dr Piotr Kocbach

Od lewej prezes Jacek Dudzin, starosta Andrzej Wiczkowski i dr Piotr Kocbach

Autor zdjęcia: Barbara Chadaj-Lamcho

Szpital zakaźny opuściła pierwsza pacjentka wyleczona z zakażenia koronawirusem. — Przeszła dwa testy i wynik był negatywny — poinformował dr Piotr Kocbach, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.
Władze szpitala zorganizowały briefing, na którym poinformowały o sytuacji w szpitalu.
— Opuściła szpital nasza pacjentka „zero”, pierwsza pacjentka zarażona koronawirusem w naszym województwie, która po dwukrotnym badaniu okazała się wolna od wirusa — mówi Piotr Kocbach. — Trafiła do szpitala ponad dwa tygodnie temu i zgodnie z wytycznymi. pozostanie w izolacji jeszcze przez siedem dni z zachowaniem reżimu sanitarnego. Pacjentka była leczona objawowo, żadnych innych objawów, poza gorączką, nie miała. Otrzymywała leki przeciwgorączkowe i nawadniające.

To była dobra wiadomość, na którą wszyscy czekali, ale tego samego dnia do szpitala w Ostródzie trafiły kolejne trzy zarażone osoby.
— Pacjenci są w średnim wieku i w stanie dobrym — dodał Piotr Kocbach.
Obecnie w szpitalu w Ostródzie przebywa 29 pacjentów, w tym trzy osoby w stanie ciężkim. Przebywają w szpitalu od kilku dni. Większość z nich wróciła z zagranicy, m.in. z Austrii i Francji.

Pracownicy szpitala mający kontakt z chorymi także są na bieżąco badani pod kontem zakażenia koronawirusem. Na razie wszyscy są zdrowi.
O zabezpieczeniu szpitala w odpowiedni sprzęt medyczny mówił Jacek Dudzin, prezes Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej SA.
— Mamy pełne zabezpieczenie medyczne — mówi Jacek Dudzin. — Wczoraj otrzymaliśmy dodatkowo osiem respiratorów. Ogólnie szpital może przyjąć 168 pacjentów.

Prezes Dudzin podziękował też firmom i osobom prywatnym, od których szpital otrzymuje wsparcie rzeczowe i finansowe. Pomoc jest bardzo szeroka. Dużo środków na zakup sprzętu przekazał wojewoda warmińsko-mazurski. Pierwsza transza wyniosła ponad 1,3 mln złotych. Te środki niemal w całości już zostały wydane na zakup sprzętu.

Starosta Andrzej Wiczkowski także podkreślał dobre zabezpieczenie finansowe szpitala. Pieniądze spływają od wojewody i są na bieżąco przekazywane na potrzeby szpitala. To już ponad 2 mln złotych. Kolejną pomoc finansową zagwarantował marszałek województwa.

— Chciałem też podziękować wszystkim pracownikom szpitala — powiedział Andrzej Wiczkowski. — To nie jest prosta sprawa pełnić dziś obowiązki tutaj i stanąć oko w oko z chorobą. Szpital jest doskonale przygotowany na przyjęcie pacjentów i to zarówno od strony merytorycznej, personelu, jak i technicznej, nie brakuje sprzętu. Mam nadzieję, że szybko zwalczymy tę chorobę.

Starosta przyznał, że przeszedł testy, ich wynik był negatywny. Ponad dwa tygodnie temu wrócił z Egiptu i nie podlegał jeszcze kwarantannie.
— Chciałem być pewny, że nikogo nie stawiam w sytuacji zagrożenia — dodał starosta Wiczkowski.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. personel szpitala - do ~ tania #2895310 | 188.146.*.* 28 mar 2020 15:12

  Oczywiście - np zrobienie kosztującego 100€ testu na zakażenie SARS-CoV-2 nieodpowiedzialnemu panu staroście.. gwoli sprawiedliwości również kadra medyczna też tak postępowała - co uważam za naganne. Ale windom kończy się paszport techniczny - a co będzie" po koronawirusie" ? To nie jest jedyna choroba ludności - o wiele więcej pacjentów umiera z powodu innych chorób.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. personel szpitala #2894520 | 188.146.*.* 27 mar 2020 04:03

  A gdzie są obiecywane szpitalowi - przy okazji wymiany prezesa - nowe windy i karetki , panie starosto ???? Obecne szpitalne windy powinny już być wyłączone z użytku - zgodnie z przepisami , karetki to złomy..

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. O... #2894375 | 188.147.*.* 26 mar 2020 20:04

   A Pan starosta nie jest przypadkiem z PiSu?? Jakoś dziwnie wszystkie szpitale narzekają a tu pełny komfort coś tu nie gra

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. universum #2894343 | 37.47.*.* 26 mar 2020 19:22

    starosta to niech ratuje lokalne firmy a nie po szpitalachłazi

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. ania #2894316 | 37.47.*.* 26 mar 2020 19:06

     Mamy wspaniały personel w Ostródzie i całe nasze województwo dzielnie walczy, niestety bardzo zmartwiła mnie informacja że trzy osoby są w stanie ciężkim, mam nadzieję że wszystko dobrze się skończy i wszyscy wyzdrowieją to będzie wielkie szczęście dla nas wszystkich.

     Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (9)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5