Zima jest dla nich zabójcza. Policjanci kontrolują pustostany

2018-02-27 08:08:10(ost. akt: 2018-02-27 08:18:33)

Autor zdjęcia: Policja

Tylko ostatniej nocy z wyziębienia zmarło w nocy w Polsce pięć osób. Policja kontroluje pustostany i prosi o sygnały na temat osób potrzebujących pomocy. Nie pozostawajmy obojętni.
Gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby pod wpływem alkoholu.

- Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy - apelują policjanci. - Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki.

- Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach - informują policjanci.

Jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Policja zwraca się z apelem, aby nikt nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zgłoszenia można przekazywać pod numerami telefonów 997, 112 lub pogotowia ratunkowego. To może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie.

Przypominamy!

Na terenie powiatu ostródzkiego funkcjonują następujące instytucje, udzielające wsparcia osobom bezdomnym:

1. Schronisko dla osób bezdomnych w Ostródzie, ul. Sienkiewicza 15 tel. 89 642 73 96 lub 89 642 18 52 – instytucja udziela pomocy mężczyznom, zapewnia nocleg, posiłek, odzież, pomoc medyczną, środki higieny osobistej, pralnię i łaźnię

2. Polski Czerwony Krzyż Zarząd Rejonowy w Ostródzie przy ul. Jana III Sobieskiego 9 tel. 89 646 38 10 – pomoc w zakresie wyżywienia i pomoc rzeczowa w postaci odzieży

3. Polski Czerwony Krzyż Zarząd Rejonowy w Morągu ul. Dworcowa 9 tel. 89 757 45 58 – usługi kąpielowe, pomoc odzieżowa, paczki żywnościowe ze zbiórek


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ja #2449032 | 195.136.*.* 27 lut 2018 08:46

    Policja,policja, a jak dzwoniłem do nich to kazali mi dzwonić do Straży Miejskiej...........

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5