Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Ostródzie programują roboty i wygrywają

2015-03-03 13:14:20(ost. akt: 2015-03-03 13:15:20)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

45 uczniów z 4 szkół rywalizowało w II Zawodach z projektowania, budowy i programowania robotów. Miejscem rywalizacji był Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny. Zawody wygrała drużyna reprezentująca Gimnazjum w Jedwabnie. Kolejne miejsca na podium zajęli uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Ostródzie - II miejsce ( w ubiegłym roku I miejsce) i Gimnazjum nr 1 w Ostródzie.
Drużyny rywalizowały w dwóch różnych konkurencjach, a ich zadaniem było zbudowanie i zaprogramowanie określonego robota. W pierwszej konkurencji robot musiał udać się po ładunek i przetransportować go w określone miejsce, natomiast w drugiej robot z czujnikiem podczerwieni miał za zadanie wyczyszczenia oznaczonej powierzchni z papierowych śmieci. O zwycięstwie decydował łączny czas wykonania obu konkurencji przez zbudowane roboty.

Gimnazjaliści walczyli nie tylko o prestiż, ale także o cenne nagrody. Za zajęcie pierwszego miejsca uczniowie otrzymali drukarki wielofunkcyjne. Zdobywcy drugiego miejsca cieszyć się mogli ze słuchawek audio, natomiast dyski USB trafiły do zawodników, którzy stanęli na najniższym stopniu podium.

Zawody były świetną okazją do sprawdzenia zdobytej dotychczas wiedzy i wykorzystania jej w praktyce poprzez rywalizację z uczniami z różnych szkół – podkreśla koordynator projektu Łukasz Sadlak.

Uczestnicy zawodów to uczniowie Gimnazjów nr 1 i nr 2 z Ostródy, Gietrzwałdu oraz Jedwabna. Jest to grupa najzdolniejszych uczniów uczestniczących w projekcie. Na co dzień w bezpłatnych zajęciach z robotyki uczestniczy ponad 300 gimnazjalistów z klas I-III. Zawody były drugą okazją do rywalizacji. Ubiegłoroczne zawody wygrali uczniowie Gimnazjum nr 2 w Ostródzie.

Projekt realizowany jest w 4 szkołach od września 2013r., i ma przekonać uczniów, że nauka przedmiotów ścisłych może być łatwa i przyjemna. Zajęcia z robotami pozwalają zdobyć nowe umiejętności, wykorzystać zdobytą wiedzę teoretyczną z przedmiotów ścisłych oraz wyjaśnić naukowe wątpliwości uczniów. Ponadto uczą praktycznego wykorzystania wiadomości przyswojonych na lekcjach i spojrzenia na zdobywaną w szkole wiedzę z innej perspektywy. Każdy z uczniów, uczestniczących w zajęciach, otrzymuje kompleksową wiedzę z zakresu programowania w języku C++, konstrukcji i budowy robotów oraz mechanizmów wprawiających je w ruch.

Uczestnictwo w projekcie to także duży krok w stronę zdobycia atrakcyjnego zawodu. O tym, że osiągnięcie sukcesu w robotyce jest bardzo realne, świadczą liczne międzynarodowe sukcesy polskich studentów, także z małych ośrodków akademickich. Na rynku pracy wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na inżynierów, a nawet studentów zdobywających wiedzę w tym obszarze.
Poza realizacją innowacyjnych zajęć z robotyki, uczniowie otrzymają wsparcie w zakresie doradztwa zawodowego. Celem Szkolnego Ośrodka Kariery będzie zwiększenie świadomości w zakresie predyspozycji zawodowych uczniów oraz pomoc w wyborze właściwej ścieżki edukacyjno-zawodowej.
Uczestnictwo w projekcie jest całkowicie bezpłatne (zajęcia, koło naukowe, transport, posiłki, doradca zawodowy).

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Źródło: Gimnazjum nr 2


Źródło: Artykuł internauty

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B