Wirtualny przewodnik po Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

2025-07-03 10:53:47(ost. akt: 2025-07-03 11:05:00)

Autor zdjęcia: arch. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Największa bitwa średniowiecza w smartfonie? To możliwe. Muzeum można zwiedzać na miejscu i zdalnie.
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku zrealizowało projekt pn. „Wirtualny przewodnik po Muzeum Bitwy pod Grunwaldem”, którego celem było zwiększenie dostępności do treści historycznych i edukacyjnych poprzez zastosowanie nowoczesnych narzędzi cyfrowych.

Projekt miał na celu upowszechnienie wiedzy o bitwie pod Grunwaldem, poprzez zastosowanie nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, które pozwolą odbiorcom samodzielnie eksplorować treści historyczne w przestrzeni otwartej. Zastosowanie rozwiązań cyfrowych umożliwiło odtworzenie kontekstu pola bitwy oraz przedstawienie wybranych eksponatów muzealnych w formie dostosowanej do współczesnych form odbioru kultury.

Celem nadrzędnym projektu było zapewnienie interaktywnej i dostępnej formy zwiedzania na miejscu i zdalnie. Dzięki opracowaniu narzędzi umożliwiających korzystanie z treści edukacyjnych na własnych urządzeniach mobilnych, turyści mogli samodzielnie zapoznawać się z historią, planami rozmieszczenia wojsk oraz cyfrowymi reprezentacjami obiektów muzealnych.

Istotnym aspektem było umożliwienie prezentacji treści poza fizycznym obszarem Pól Grunwaldzkich – np. w szkołach. Dzięki temu możliwe stało się promowanie zasobów muzeum w środowiskach edukacyjnych, niezależnie od miejsca pobytu odbiorców. Zwiększyło to zasięg oddziaływania instytucji kultury. Projekt skierowany był do szerokiego grona odbiorców, promując historię w sposób atrakcyjny i dostępny.

Muzeum poszerzyło ofertę edukacyjną i stało się instytucją kultury aktywnie wdrażającą innowacje odpowiadające na współczesne potrzeby odbiorców. Projekt przyczynił się do rozwoju kompetencji instytucji w zakresie cyfryzacji oraz innowacyjnej promocji dziedzictwa.

Projekt został dofinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Na jego realizację Muzeum otrzymało 100 000,00 zł z KPO. Został współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B