Misterium artystyczne w Glaznotach

2024-04-25 12:34:52(ost. akt: 2024-04-25 12:39:46)

Autor zdjęcia: Fot. arch. UG Ostróda

"Ze skrytości w nieskrytość" Wiosenne misterium w Glaznotach to nazwa wyjątkowego wydarzenia artystycznego, podczas którego odbędzie się twórczy plenerowy wernisaż rzeźb Rafała Szulca z Pikusa k/Iławy z udziałem Agaty Markos – rzeźbiarki i ceramiczki oraz Wojciecha Bergiela – muzyka saksofonisty.
Rafał Szulc, zamieszkały i pracujący w małej miejscowości Pikus na skraju kniei pradawnego Lasu Skapen, tworzy wyjątkowe dzieła rzeźbiarskie, które potrzebują odpowiedniej przestrzeni ekspozycyjnej. Artysta odnalazł takie miejsce w Glaznotach na Wzgórzach Dylewskich, w dolinie rzeki Gizeli. Spotkał tu dwoje innych artystów, od lat odnajdujących inspiracje twórcze w tej niezwykłej wsi: Agatę Markos i Wojciecha Bergiel, tworzących studio formy i dźwięku 3 Oak Studio w Kabornie koło Olsztyna. Z inicjatywy ich trojga zrodziła się idea wywołania misterium artystycznego koło średniowiecznego kościoła w Glaznotach i we wnętrzu tej świątyni.
Miejscem wystawy: Terasy Tutejszości przy średniowiecznym kościele wiejskim w Glaznotach. Terasy to część przedsięwzięcia pn. „Centrum Interpretacji Dziedzictwa w Glaznotach w Gminie Ostróda”. Obok zabytkowego kościoła oraz „Kręgu Wspólnoty Kultur”, na fundamentach dawnej szkoły zbudowana została wiata edukacyjno-integracyjna oraz zadaszony piec do wypalania ceramiki z tablicą informacyjną o walorach historyczno-przyrodniczych tego obszaru. Teren ten pełni funkcję miejsca edukacji i działań artystycznych.
Kontakt: dr Wiesław Skrobot
Realizator: Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Samborowie

Gdzie? Terasy Tutejszości w Glaznotach
Kiedy? 3 maja (piątek), 2024
O której? Godz. 17.30



Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5