Klasy wojskowe? Nie tylko z nazwy. Uczniowie trenowali z bronią palną!

2023-10-05 11:56:19(ost. akt: 2023-10-05 13:11:44)
– Dzięki takim zajęciom dajemy młodzieży szansę na rozwijanie swoich zainteresowań – słyszymy w orzyskim LO

– Dzięki takim zajęciom dajemy młodzieży szansę na rozwijanie swoich zainteresowań – słyszymy w orzyskim LO

Autor zdjęcia: Skład Inicjatyw w Orzyszu/archiwum organizatorów

STRZELECTWO/// Klasy mundurowe Liceum Ogólnokształcącego w Orzyszu w ogniu… nauki! 3 października uczniowie przeszli profesjonalne szkolenie dotyczące broni palnej. Nabytą wiedzę chwilę później przetestowali w praktyce. Z ostrą amunicją, na strzelnicy.
Pomysł zrodził się w orzyskim Stowarzyszaniu Squadu Inicjatyw i był odpowiedzią na rozporządzenie o obowiązku strzeleckim podpisanym przez ministra edukacji – Przemysława Czarnka.

Na terenie, którym zarządzamy w oparciu o umowę użyczenia podpisaną z Gminą Orzysz, powstała strzelnica sportowa. Obiekt ten stworzyliśmy głównie po to, by młodzież mogła realizować program szkolny oraz swoje pasje związane z tą dyscypliną. Nazwa obiektu mówi sama za siebie: „Dziecięco-młodzieżowa strzelnica sportowa”. Podpisanie odpowiedniego porozumienia z Liceum Ogólnokształcącym w Orzyszu było naturalnym, kolejnym krokiem – mówi Krzysztof Roszko, prezes stowarzyszenia.

Docelowo przeszkolone mają zostać wszystkie klasy mundurowe. W ostatnich zajęciach wzięła udział kilkudziesięcioosobowa grupa, w której dłonie trafiły pistolety kalibru 9 mm, m.in. Glocki, Beretty czy CZ. Na czym dokładnie polegało szkolenie?

Obrazek w tresci

Składało się z dwugodzinnej części teoretycznej i trzygodzinnej części praktycznej. Pierwsza obejmowała m.in. zagadnienia dot. bezpieczeństwa, obsługi broni, zasad panujących na strzelnicy czy naukę trzymania broni. W drugiej części zrealizowaliśmy wszystkie te punkty w praktyce, bezpośrednio na strzelnicy – mówią Adam Orzel i Andrzej Worm. Co ciekawe, instruktorzy z zaprzyjaźnionego z Orzyszem klubu Patron z Grajewa wiedzą i doświadczeniem dzielili się nieodpłatnie, był to ich wkład wolontarialny.

Pozostałe kwestie zostały w całości sfinansowane przez Stowarzyszenie Squad Inicjatyw, na czele z Krzysztofem Roskowińskim, który zasponsorował amunicję.

Obrazek w tresci

Młodzież uczestnicząca w zajęciach była bardzo zadowolona. Uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnych tego typu spotkań – mówi Wioletta Organiściak, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Orzyszu. – Współpraca ta będzie na pewno kontynuowana. Świetnie wpisuje się w działalność programową i pozalekcyjną szkoły. Dzięki tego typu zajęciom dajemy młodzieży szansę na rozwijanie swoich zainteresowań. To także ćwiczenie samodyscypliny, koncentracji uwagi oraz okazja do doskonałej integracji zespołu uczniowskiego – podsumowuje.

Kamil Kierzkowski

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5