Z szafy babci na… salony! Orzyscy seniorzy kreatywnie

2021-11-29 07:56:04(ost. akt: 2021-11-29 08:07:02)

Autor zdjęcia: Klub Seniora w Orzyszu

KREATYWNIE/// "Co kryje szafa Babci?" – to nazwa projektu zrealizowanego przez Klub Seniora przy Polanie Kultury w Orzyszu. A w jego ramach, jak i w samej tytułowej szafie, moc ciekawostek i świeżego spojrzenia na tematy znane od setek lat!
Nim stanęli na ostatniej prostej projektu, nasi seniorzy mieli za sobą już szereg innych wykonanych działań. Ich wspólnym mianownikiem była integracja międzypokoleniowa i edukacja. Wzięli udział m.in. w warsztatach z tworzenia makram, obsługi maszyny do szycia (zakupiono nawet dwie maszyny wieloczynnościowe) czy spotkaniach studyjnych w muzeach (Kultury Ludowej w Węgorzewie, a także Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu).

Orzyszanie odbyli ponadto serię zajęć z dziećmi i młodzieżą, podczas których przekazywali im tajniki sztuk nieco już dziś „zapomnianych” – np. posługiwania się igłami do szycia ręcznego, drutami czy szydełkami (m.in. pierwsze próby wyszywania krzyżykowego na tzw. kanwie).

Finałem ich działań było zorganizowanie 26 listopada unikatowej wystawy w orzyskim muzeum, podczas której odwiedzający mogli przyjrzeć się eksponatom – jak mogłoby się wielu młodym wydawać – z "innej epoki". Rękodzielnicze serwetki, poduszki, nakrycia...

– To rzeczy, których używały nasze mamy, babcie – mówi Teresa Kaca z Klubu Seniora. – Dziękujemy wszystkim właścicielom tych pięknych rzeczy, które znalazły się w naszej „szafie”. Szczególne podziękowania należą się pani dyrektor Muzeum, Beacie Szymankiewicz, za "przygarnięcie" naszej wystawy pod swój dach. I jej pracownicom, Kasi i Iwonce, za okazaną pomoc – dodaje.

Uroczyste otwarcie wystawy uświetnili swoją obecnością m.in. burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski, radna Halina Mikucka, wiceprezes LGD Aldona Mataj oraz Grażyna Bukowska.


– To była fantastyczna przygoda, która przeniosła nas w dawne czasy, wzbudziła wiele wspomnień, ożywiła w pewien sposób mamy, babcie i dziadków. Mamy nadzieję, że wielu orzyszan zechce odwiedzić wystawę, czynną do 29 grudnia tego roku. Zapraszamy! – podsumowują orzyscy seniorzy.

Projekt przeprowadzono przy dofinansowaniu z programu NOWEFIO – Warmia Mazury 5 (w wysokości 5600 zł, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich). „Parasola” akcji udzieliło także LGD „Mazurskie Morze” w Orzyszu.

Kamil Kierzkowski

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5