Sąd utrzymał wyrok. Rok więzienia w zawieszeniu na 2 lata za śmiertelne postrzelenie w jednostce wojskowej

2020-03-02 13:25:10(ost. akt: 2020-03-02 13:29:27)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w mocy zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji skazujący Krzysztofa W. na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat za nieumyślne spowodowanie śmierci pracownika ochrony jednostki wojskowej w Orzyszu.
Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe w październiku 2018 r. przesłała do Sądu Rejonowego w Piszu akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi W. podejrzanemu o nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka.

Powyższy zarzut dotyczył zdarzenia, które miało miejsce w dniu 30 listopada 2017 r. na terenie jednostki wojskowej w Orzyszu podczas czynności przygotowawczych związanych z przejęciem ochrony kompleksu koszarowego na posterunkach wartowniczych. W ocenie prokuratura Krzysztof W. wskutek nieostrożnego obchodzenia się z bronią pobraną z magazynu miał doprowadzić do niekontrolowanego wystrzału i postrzelenia innego pracownika, który zmarł na skutek doznanych obrażeń klatki piersiowej i kończyny górnej lewej.

Proces Krzysztofa W. rozpoczął się w dniu 20 grudnia 2018 r. przed Sądem Rejonowym w Piszu i toczył się za zamkniętymi drzwiami. Sąd uznał, że jawność rozprawy mogłaby naruszyć ważny interes prywatny osoby pokrzywdzonej w tej sprawie. Oskarżony w pierwszym dniu procesu nie przyznał się do zarzucanego czynu i złożył wyjaśnienia.

Sąd Rejonowy w Piszu wyrokiem z dnia 30 października 2019 r. uznał Krzysztofa W. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i skazał go za to na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat tytułem próby. Sąd orzekł od oskarżonego także środek kompensacyjny w postaci nawiązki w kwocie 20 000 złotych na rzecz oskarżycielki posiłkowej oraz dwóch nawiązek w kwocie po 10 000 złotych na rzecz każdego z jej małoletnich synów.

Obrońca oskarżonego wniósł apelację od powyższego rozstrzygnięcia.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 2 marca 2020 r. utrzymał w mocy zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji, uznając zarzuty zawarte w apelacji za niezasadne. Motywy ustne wyroku sądu drugiej instancji również były objęte wyłączeniem jawności.

Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5