Erwin Kruk patronem szkoły w Elgnówku

2017-10-08 16:24:12 (ost. akt: 2017-10-09 11:34:03)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Od soboty Szkoła Podstawowa w Elgnówku w gminie Olsztynek ma patrona. Został nim poeta i pisarz Erwin Kruk, uczeń tej szkoły w latach 1948-1955. — W głowie miał dobrze ułożone. Nie lubił dużo gadać — wspominali jego znajomi.
Na uroczystość nadania imienia szkole przyjechali najbliżsi poety: żona Swietłana, córka Eliza i syn Tomasz Jordan oraz brat Ryszard. Obecni byli przyjaciele poety, wśród nich mazurski działacz społeczny Alfred Czesla, przedstawiciele olsztyńskiej kultury, uczeni, samorządowcy z burmistrzem Olsztynka Arturem Wrochną, motocykliści z Motoclubu Wel.

Patron spoglądał na zebranych z portretu, który namalowała Magdalena Wilk, córka dyrektorki Szkoły Podstawowej w Elgnówku, Bogusławy Wilk. Gdy Krystyna Butkiewicz i Roman Wańkowicz, koleżanka z klasy i kolega ze szkolnej ławy Erwina Kruka odsłaniali tablicę pamiątkową wyjrzało słońce. — Erwin był dobry z polskiego. W głowie miał dobrze ułożone. Nie lubił dużo gadać — wspomina Krystyna Butkiewicz.

Roman Wańkowicz zgadza się z koleżanką, ze Erwin był małomówny, ale bardzo uczynny. Jak w czymś trzeba było, to pomagał. Pytam czy pomagał pisać wypracowania. — Jak się napisało, to sprawdził — mówi Wańkowicz.
Szkolne lata Kruka przypomnieli w trakcie uroczystości uczniowie Szkoły Podstawowej w Elgnówku: Kornelia Krauze i Szymon Głowacki.

Profesor Zbigniew Chojnowski z UWM przybliżając patrona szkoły zaznaczył, że dla Kruka najważniejsze w człowieku było mieć ciekawość świata. Poeta wspierał ją na pamięci o kulturze mazurskiej. Profesor zwracając się do najmłodszych zacytował fragment pieśni żakowskiej z kancjonału mazurskiego, podkreślającej znaczenie nauki, że „Nauka klejnot, nauka skarb drogi”. Życzył zebranej młodzieży by wzorem patrona miała ciekawość i do świata najbliższego i do tego najdalszego.

Zenon Złakowski, kolega Erwina Kruka ze studiów na toruńskiej polonistyce przedstawił jego działalność związkową w NSZZ Solidarność oraz polityczną . Krzysztof Marek Nowacki Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty przedstawił patrona jako człowieka wszechstronnego, który jak żaden inny godzien jest być wzorem dla innych.

Ksiądz Rudolf Bażanowski biskup Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego powiedział, że Erwin Kruk był strażnikiem mazurskiego dziedzictwa kulturowego i zarazem mazurskim sumieniem. Utrwalił w kulturze polskiej głos tego regionu w którym po II wojnie światowej dokonała się cicha tragedia jej autochtonicznych mieszkańców, ale... — ...cenił przede wszystkim pokój i zgodę między ludźmi.

Biskup Bażanowski podkreślił, że cała poezja i twórczość Erwina Kruka nasiąknięta jest dziedzictwem Biblii. Życzył by jeszcze niejeden wielki poeta, pisarz, społecznik był absolwentem Szkoły Podstawowej w Elgnówku, a przede wszystkim by przez co najmniej dziesięciolecia panował pokój w naszym kraju, Europie i na świecie. Następnie modlił się wspólnie z Arcybiskupem Metropolitą Warmińskim Józefem Górzyńskim.

W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Elgnówku, przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej oraz przedstawiciele szkół partnerskich szkoły w Elgnówku, między innymi z obwodu kaliningradzkiego.

Marek BarańskiKomentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stach #2369316 | 82.177.*.* 7 lis 2017 19:16

  Mnie tubylca witał jakiś obcy facet ,,witamy u nas"! podobno Rusek o niejasnych powiązaniach niejaki Kolczy...ki czy jakoś tak.. O CO TU CHODZI?! nikt nic niewie! co dyrektor na to?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Mazur #2362515 | 82.177.*.* 29 paź 2017 13:42

  Mamę Erwina zamordowali Rosjanie! To czego szukają tu wnuki,prawniki oprawców?! WSTYD!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. jabol #2348371 | 83.9.*.* 11 paź 2017 13:39

  lektor Komitetu Wojewódzkiego PZPR ..... patronem, gratuluję POKRĘTNYCH umysłów... i tp jest ta PRAWDZIWA HISTORIA..

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Jaś muzykant #2347251 | 83.31.*.* 10 paź 2017 06:52

  Proszę skończcie z nadawaniem patronatów obiektów nazwiskami osób. Niedługo IPN wymyśli nowe oskarzenia i co wtedy?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5