GOSPODARKA 2028: WIELKA BRYTANIA ŚCIGA NIEMCY, FRANCJA ZOSTAJE Z TYŁU

2023-07-30 10:00:00(ost. akt: 2023-07-30 10:54:11)

Autor zdjęcia: Fratria

Warto czytać prognozy. Ważny raport przygotował Międzynarodowy Fundusz Walutowy wspólnie z analitykami z firmy Goldman Sachs. Dotyczy to sytuacji gospodarczej szeregu największych państw na świecie, znajdujących się na pięciu kontynentach.
Bliższa koszula ciału – jak mówi stare polskie przysłowie – a więc siłą rzeczy przede wszystkim zobaczyłem, jakie są prognozy odnośnie do tego, co będzie za pięć lat w porównaniu z tym, co jest teraz.
Można porównać stan obecny, gdy chodzi o Produkt Krajowy Brutto (PKB) w Niemczech, Francji i znajdującej się już poza Unią Europejską Wielkiej Brytanii. Pułap startowy jest następujący: PKB Niemiec na rok 2023 wynosi 4309 miliardów dolarów amerykańskich, natomiast Wielkiej Brytanii jest mniejszy o ponad 1,1 miliarda dolarów i wynosi 3159 miliardów USD. Tuż za Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest Francja, której PKB sięga niemal 3 miliardów dolarów (a dokładnie: 2923 miliardów).
Jednak co będzie za pięć lat? Niemcy w zasadzie zachowają przewagę nad Wielką Brytanią, jednak zmniejszy się ona, gdy chodzi o PKB o blisko 300 milionów USD! Niemiecki PKB wyniesie 5 miliardów USD, a brytyjski GDP (angielski odpowiednik PKB) 4,2 miliarda dolarów. Dużo słabiej natomiast rozwijać się będzie gospodarka francuska, której przyrost będzie przeszło dwa razy mniejszy niż Niemiec i około trzy razy mniejszy niż Wielkiej Brytanii! PKB Francji wyniesie 3,3 miliarda dolarów USA.
Jak widać: nie ma tu reguły! Będąca poza Unią Wielka Brytania ściga Niemcy, które jednak też się rozwijają, a Francja niemalże stoi w miejscu. Potwierdza to, że ojczyzna Emmanuela Macrona jest w poważnym kryzysie gospodarczym. Poważniejszym niż by się to mogło wydawać jeszcze niedawno. Wpływ na to musi mieć tocząca się tam czasem spektakularna, czasem utajona wojna domowa.

Ryszard Czarnecki

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5