SIM: ładnie, czytelnie i kolorowo. Tak będzie w Olsztynie

2012-03-08 19:19:19(ost. akt: 2016-04-20 16:42:56)
Olsztyn ma w końcu swój System Informacji Miejskiej. Porządkowanie przestrzeni publicznej rozpocznie się od Lasu Miejskiego i brzegów Jeziora Długiego. Przedstawiamy wzory tabliczek informacyjnych i kierunkowych, które ozdobią miasto.
System Informacji Miejskiej w Olsztynie jest pierwszym elementem miejskiego programu estetyzacji, który został stworzony w 2011 roku. Jego celem jest uporządkowanie informacji wizualnej, czytelne oznakowanie miasta i prowadzenie po mieście zmotoryzowanych i pieszych. Służyć temu mają mapy, kierunkowskazy, tablice kierujące ruch samochodowy, tabliczki informujące o zabytkach i tablice z numerami domów i ulic. Przygotowany przez międzywydziałowy zespół projekt SIM dokładnie określa jak mają wyglądać poszczególne elementy.

SIM ma zostać wprowadzony w ciągu kilkunastu lat i będzie kosztował około 6 mln zł.

Kliknij w zdjęcia, by powiększyć!


Trzy kolory. System Informacji Miejskiej zakłada podział Olsztyna na trzy strefy urbanistyczne. Każda ma charakterystyczną dla siebie kolorystykę tablic. Największa strefa — tzw. historyczna — będzie oznakowana wspartymi na grafitowych konstrukcjach brązowo-beżowymi tablicami. Strefa pod nazwą natura obejmie krajobraz przyrodniczy, a więc otoczenie jezior, Las Miejski oraz niektóre osiedla domów jednorodzinnych. Tarcze znaków na tym obszarze będą miały kolor ciemnozielony z jasnymi, limonkowymi napisami. Podobną kolorystykę przyjmą elementy wizualne w trzecie strefie pod nazwą city. Jednak tutaj zamiast grafitowych i drewnianych słupków, będą stosowane szare i ze stali nierdzewnej.

Minuty zamiast kilometrów. Tablice rozprowadzające ruch pieszy i samochodowy wskażą dojazd do najważniejszych obiektów w mieście, które zostaną podzielone na cztery kategorie tematyczne: kultura, natura, rekreacja i rozrywka. Każda kategoria będzie miał określony kolor. Ułatwieniem dla pieszych ma być pokazywanie odległości za pomocą minut, a nie kilometrów.

Maski, ryciny. SIM wprowadza trzy rodzaje oznakowania zabytków, patronów ulic, pomników i innych szczególnych miejsc. Są to minimalistyczne kartusze wyglądające jak szklane tabliczki do montowania na elewacji budynków. Tło tablic będzie białe, a napis ciemnoszary. Jedynie logotyp „kultura” znajdujący się w górnej części będzie kolorowy. Kolejna możliwość oznakowania to pulpity przypominające pulpity dyrygenta. Będą stosowane w miejscach, gdzie nie można ingerować w budynek. Ciekawą formą oznakowania szczególnego miejsca ma być popiersie. Mogą to być płaskorzeźby, maski, ryciny. Ma je charakteryzować brak rozbudowanych opisów tekstowych.

Ikony architektury. Informacje o obiektach oraz dokładnym ich położeniu będzie można wyczytać z tablic mapowych i tematycznych. Tam olsztyniacy i goście znajdą dokładne mapy, najważniejsze atrakcje w najbliższym otoczeniu oraz ich opis. Tablice historyczne będą również zawierały zdjęcia oraz trójwymiarowe ikony architektury.


Słupki i nazwy. SIM porządkuje również olsztyńskie przystanki komunikacji miejskiej. Wszystkie informacje dotyczące linii i rozkładu znajdować się będą na słupkach. Na wiatach pojawią się nazwy przystanków.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Buuuuuu #645301 | 178.235.*.* 20 kwi 2012 04:38

  Olsztyn robi się SZARY i PONURY Buuuuuuu. A czemu nie mogą być takie tabliczki jakie są: niebiesko-białe? A odległości w minutach to pod kogo? pod biegacza czy pod staruszkę wspierającą się o laskę, hę?

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. SARA #645031 | 81.190.*.* 19 kwi 2012 21:17

   SIM,jestem za...świetny projekt , by uporządkować przestrzeń publiczną.Monitoring również jest potrzebny w pobliżu zmian - z wiadomych przyczyn.

   odpowiedz na ten komentarz

  2. M #592650 | 83.11.*.* 9 mar 2012 13:58

   Na zdjęciu przedstawiającym projekt przystanku widzę samych rodowitych Polaków. To jakaś prowokacja po ostatnim "skandalu" naklejkowym? :)))) a może smutna wizja przyszłości?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Rewo #592521 | 213.73.*.* 9 mar 2012 12:32

   kilkunastu lat????????????? dlaczego tak długo???????? myslałem że 3-4 lata to długo ale kilkanascie???

   odpowiedz na ten komentarz

  4. Zibek #592333 | 88.156.*.* 9 mar 2012 10:24

   Wszystko jest piękne na obrazku; w codzienności przy każdym takim obrazku informacyjnym trzeba będzie całodobowo stawiać pasożyta (strażnika) , by kretyni i debile nie zniszczyli w ciągu kilku dni. Powtarzam tez, że nadmiar informacji (planowany) wywoła dezinformację wśród obywateli.

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (16)
  2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5