Olsztyn ma drzewa na gwarancji. Mogą usychać, bo i tak zasadzi się nowe? [WIDEO]

2022-07-28 19:56:45(ost. akt: 2022-08-03 09:33:02)
Suche drzewa na ul. Zientary-Malewskiej zostaną wymienione na nowe

Suche drzewa na ul. Zientary-Malewskiej zostaną wymienione na nowe

Autor zdjęcia: pixabay.com

Przy ul. Zientary-Malewskiej w Olsztynie w 2020 roku miasto posadziło 53 lipy. Połowa z nich uschła. Ale drzewa były na gwarancji, więc w ich miejsce zostaną posadzone nowe. Tylko dlaczego zmarniały?
— Czy drzewa wydają dźwięki? Tak, wydają smutny trzask, jeśli są martwe. Takie właśnie "suchotniki" stoją licznie na ul. Zientary-Malewskiej i są to... nasadzenia kompensacyjne wykonane w 2020 roku — zauważa Mirosław Arczak.

Fot. Mirosław Arczak
Olsztyński radny zwraca uwagę, że uschły aż 53 lipy drobnolistne, które miały rosnąć w pasie drogowym.

— Nie może być przecież tak, że sadzenie nowych drzew odbywa się z medialną pompą, a potem nie ma kto ich pielęgnować i zostają nam martwe kikuty — podkreśla Mirosław Arczak.

Czy Olsztyn dba o drzewa?
pokaż wyniki »

Dlaczego drzewa uschły?


Pytamy fachowców, kto sprawdza stan nasadzeń i jak często to robi. Czy można było zapobiec usychaniu lip?

— Nasadzenia kompensacyjne są kontrolowane przez inspektorów ZDZiT w Olsztynie. Odnośnie przedmiotowych nasadzeń przy ul. Zientary-Malewskiej — są one objęte trzyletnią gwarancją przez wykonawcę prac. Wykonawca został zobligowany do wymiany drzew jesienią bieżącego roku — odpowiada Michał Koronowski, rzecznik ZDZIT w Olsztynie.


Nasadzenia kompensacyjne, zwane również zastępczymi, to posadzenie nowych roślin w celu wyrównania strat poniesionych w związku z wycinką.

Obowiązek nasadzeń zastępczych wynika z ustawy o ochronie przyrody.

Lipa drobnolistna nie jest trudna w uprawie. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych lub w półcieniu, również w miejscach nieosłoniętych od wiatru. Preferuje gleby przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste i zasobne. Jest stosunkowo tolerancyjna na zanieczyszczenie powietrza.

Starsze lipy z tego gatunku nie wymagają żadnej pielęgnacji, natomiast młodym drzewom trzeba poświęcić nieco uwagi. Jest to warunek konieczny, by roślina się przyjęła.

ADA ROMANOWSKA


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5