Na ul. Iwaszkiewicza powstaje ścieżka rowerowa. Zabiera miejsca parkingowe. Tylko jaki to projekt? Ratusz za każdym razem odpowiada inaczej

2021-11-04 19:16:33 (ost. akt: 2021-12-07 11:55:38)

Autor zdjęcia: Ada Romanowska

Na ul. Iwaszkiewicza trwa realizacja projektu OBO. Tylko którego? Trudno to ocenić, bo ratusz za każdym razem odpowiada inaczej. Jedno jest pewne: powstaje tu ścieżka rowerowa, która zabiera miejsca parkingowe. Mieszkańcy chcą o nie walczyć.
Na ul. Iwaszkiewicza w Olsztynie powstaje ścieżka rowerowa. Wraz z nią znikają miejsca postojowe. Mieszkańcy są przerażeni, bo nie będą mieli gdzie parkować. Zwracają uwagę, że w tym miejscu ubędzie nawet 70 miejsc. To, jak mówi ratusz, realizacja projektu OBO.

— To kontynuacja zadania, którego poprzednie etapy dwukrotnie zwyciężyły w głosowaniu OBO. W 2019 roku projekt osiedlowy nazwany „Dokończenie ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Iwaszkiewicza wraz z likwidacją miejsc postojowych” uzyskał 1465 punktów w głosowaniu. A zatem sama nazwa wskazywała, z czym będzie wiązała się ta realizacja i mieszkańcy, oddając głos, wiedzieli, że budowa ścieżki oznacza likwidację miejsc postojowych. Ubędzie ich 30 — wyjaśnia Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza. — Jesteśmy w trakcie realizacji tego zadania. Za nami jest już około 1/3 zaplanowanej inwestycji. Do końca roku całość, czyli 193 metry ścieżki, zostanie zrealizowana. Obecnie mieszkańcy parkują prostopadle do ulicy, a po przebudowie wykonamy tam 9 miejsc postojowych wzdłuż ulicy.
Fot. Ada Romanowska

Tylko że mieszkańcy nie widzą w budowie ścieżki projektu OBO.

— Projekt, owszem, zakładał budowę ścieżki, ale do zjazdu do budynku nr 27 przy przejściu dla pieszych koło Szkoły Podstawowej nr 29. Prace idą jednak znacznie dalej, sięgają już budynku nr 40. Zatem czy to naprawdę jest realizacja projektu? — pyta pan Wojciech, który mieszka na ul. Iwaszkiewicza. — W tym momencie remontowany jest zupełnie inny fragment ulicy, co wiąże likwidację kolejnych miejsc parkingowych.

Zatem o co chodzi?


— Inwestycja to kontynuacja projektu, o który wnioskowali mieszkańcy dwukrotnie w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim. Teraz wykonujemy fragment ścieżki, na który dokumentacja została wykonana za pieniądze z OBO w 2017 roku. Wniosek ten został zatem przygotowany przez samych mieszkańców i okazał się być na tyle interesujący, że wygrał w głosowaniu — podkreśla Marta Bartoszewicz.

Wtedy, w 2017 roku, zwycięskim projektem osiedlowym na Podgrodziu była „Budowa chodnika wzdłuż ul. Iwaszkiewicza wraz z miejscami parkingowymi na "Osiedlu Mleczna" (Iwaszkiewicza i Gałczyńskiego)”. Ta propozycja wygrała zdobywając 271 głosów.

Likwidują, więc dodają miejsca parkingowe?


Prosimy ratusz o wyjaśnienie nieścisłości, bo dwie wypowiedzi rzeczniczki ratusza się wykluczają.

— Podstawą jest zwycięski projekt zintegrowany z 2016 roku "Budowa ciągu pieszego z dopuszczonym ruchem rowerowym w dolinie Łyny oraz zatoką autobusową w ciągu ul. Iwaszkiewicza". Na tej podstawie w następnym roku powstała dokumentacja, a później zaczął się etap realizacji — tym razem opowiada Patryk Pulikowski z Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta w Olsztynie. — Projekt osiedlowy z 2017 roku nie jest związany z tym zadaniem.

Ada RomanowskaKomentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Henryk #3081465 | 79.191.*.* 18 lis 2021 00:19

  Mieszkam przy budowanej ścieżce rowerowej na ul. Iwaszkiewicza kilkadziesiąt lat i od początku wiadomo było, że na osiedlu wybudowanym przez Olsztyńską SM będzie brakowało miejsc parkingowych. Nie przeszkadzało to w ogóle mieszkańcom, ponieważ część z nich zaczęła parkować na ślepej ulicy Iwaszkiewicza. Ulica ta kończyła się na wysokości Szkoły Podstawowej nr 29. Teraz jest to dość ruchliwa ulica, na której powstały miejsca parkingowe w bardzo niebezpiecznym miejscu, między dwoma łukami drogi. Osoby, które tam parkują żyli do tej pory jak w znienawidzonej komunie. To znaczy, że mieszkańcy całego miasta składali się w podatkach na utrzymanie dla nich bezpłatnych miejsc parkingowych. Inni mieszkańcy kupowali garaże lub miejsca parkingowe, a leserzy z OSM cieszyli się, że mają parking pod domem za frajer. Dość cwaniactwa. Osoby protestujące to zwykli pieniacze, którzy sądzą że krzykiem wymuszą na włodarzach miast dalszy sponsoring, by mogli za darmo parkować swoje fury. Krzykacze powinni wziąć się do roboty, wykupić grunt i zorganizować na nim bezpłatny parking dla siebie oraz tych, którzy nie będą partycypowali w kosztach zakupu gruntu i budowy parkingu. Zobaczymy wówczas czy nie obudzi się w nich przywiązanie do własnej nieruchomości. Dziwię się autorce reportażu, że nie widzi w tym sporze typowego cwaniactwa. Masz samochód - płać za jego utrzymanie. W kosztach utrzymania samochodu znajduje się koszt miejsca parkingowego. Wszyscy o tym wiedzą oprócz krzykaczy z ul. Iwaszkiewicza? Stop parkowaniu na drogach publicznych. Takich cwaniaków w Olsztynie jest więcej, np. na Osiedlu Mazurskim, a wcześniej na ślepej ul. Krasickiego (podobnie jak na ul. Iwaszkiewicza). Jedyne miejsca parkingowe wzdłuż ul. Iwaszkiewicza powinny być dla osób dowożących dzieci do szkoły. Inne osoby powinny mieć tam zakaz parkowania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. portos #3080035 5 lis 2021 18:03

  Przypadkowo jedynym wygranym tej bzdurnej inwestycji będą właściciele okolicznych płatnych parkingów, które do tej pory świeciły pustkami. Ponadto zapał z jakim ekipa rozpoczęła etap rozwalania chodników oraz tempo prac świadczy o tym , że spodziewano się takiej reakcji. Metoda faktów dokonanych połączona z dopasowywaniem faktów OBO 2016 , 2017 , 2019, może coś z czasów Gierka w tym miejscu projektowano.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 3. wacek #3079983 5 lis 2021 08:55

  Na ul. Żołnierskiej w okolicach sanepidu w ostatnich latach pomimo protestów zlikwidowano 2 parkingi i zbudowano budynki /budowa jednego w trakcie/. Mieszkańcy też byli przerażeni ale to nic nie pomogło.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. www #3079960 4 lis 2021 22:03

   drogowcy Olsztyńscy - papraki , ratuszowi - odstawieni od rzeczywistości !!! Nie mozna budować czegoś kosztem likwidacji rzeczy ważniejszej !! Nie da się kazać ludziom przesiadać sięna rowery i bezsensowne tramwaje , bez mozliwości zostawienia auto bezpiecznie pod domem. Tym bardziej, że tak akurat jest miejsce i na ścieżke i na parking. Poza tym proponuje , na przyszły rok na OBO stworzyć i zagłosować na budowę w tym samym miejscu parkingów!!! W tym głupim mieście to przejdzie na bank !!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (25) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. gość #3079957 4 lis 2021 21:54

    Stan wojenny asfaltu na tej ulicy mówi wszystko. Trzeci świat - gorzej niż na Ukrainie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (9)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5