Władze UWM-u ratują zabytkowe drzewa w olsztyńskim Kortowie

2021-10-27 12:06:08(ost. akt: 2021-10-27 18:26:31)

Autor zdjęcia: UWM

Wichura, która w zeszły czwartek (21 października) przeszła nad Olsztynem zniszczyła niestety także stare i piękne drzewa w miasteczku akademickim. Władze uczelni zapewniają, że zrobią wszystko, aby uratować ponad 150-letni dąb.
O zniszczeniu drzewostanu w Parku Kortowskim oraz w okolicach akademika nr 8. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski poinformował w mediach społecznościowych.

Obok rektoratu powalona została stara lipa, ale to nie wszystkie zniszczenia drzew w Kortowie. Padły stara lipa przy rektoracie i dąb przy starej pętli autobusowej. Te drzewa zostały zniszczone całkowicie. Wielka sosna przy ul. Heweliusza w pobliżu dawnej poczty straciła pół korony. Łącznie pod naporem wiatru padło 6 drzew w kortowskim parku i 2 w miasteczku akademickim.

Największą stratą w miasteczku akademickim był uszkodzony ponad 150-letni dąb o statusie pomnika przyrody, rosnący nad Jeziorem Kortowskim w pobliżu pomostu.

Na pniu drzewa już wcześniej było pęknięcie, które podczas burzy powiększyło się o 2 m. Władze UWM-u zdecydowały, że tak piękne zabytkowe drzewo należy jak najszybciej ratować. Z pomocą przyszła specjalistyczna firma ogrodnicza. Wczoraj (26 października) przeprowadzono kurację uszkodzonego drzewa.

Jak informuje mgr Ewa Gołowacz z uniwersyteckiego Działu Obsługi Gospodarczej i Terenów Zielonych Procedury ratowania drzewa zainicjonowano już w kwietniu, ponieważ w przypadku drzew pomników przyrody wymagana jest zgoda m.in. wojewódzkiego konserwatora zabytków. Czwartkowa wichura wymusiła szybsze tempo prac.

Władze uczelni zdecydowały o podetknięciu konaru dębu, aby nieco zredukować jego masę i związaniu go linami. Dodatkowo jego pień został wzmocniony specjalnymi prętami.

Szczególnie przygnębiające wrażenie robią korzenie pozostałe po powalonej dorodnej lipie, rosnącej przy rektoracie. Niestety, tego drzewa nie udało się uratować.

Wszystkie prace prowadzone na terenie zabytkowej części Kortowa, w tym sadzenie nowych drzew, a nawet usunięcie pozostałości powalonych wymagają zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zabytkowy park w Kortowie przeszedł gruntowną rewitalizację w 2019 r. Uniwersytet otrzymał na jego realizację 1,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-20.

Źródło: UWMKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja. #3079503 31 paź 2021 06:09

    Drzewa tak jak i ludzie rosną, żyją , umierają kiedy przyjdzie na nie pora... Zabiegami można podtrzymać trupa ale ożywić się nie da. Może zamiast wydawać kasę na reanimację posadzić w to miejsce np trzy młode drzewka? Będzie taniej, z większym pożytkiem a przede wszystkim bezpieczniej bo nie trzeba będzie bać się że zbutwiała gałąź na głowę spadnie. Ale to tylko moje zdanie....

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5