Rusza budowa ronda w Dywitach na drodze krajowej nr 51

2021-09-23 09:48:32(ost. akt: 2021-09-23 10:06:43)
Budowa ronda w Dywitach potrwa 18 miesięcy i będzie kosztowała pond 6 mln zł

Budowa ronda w Dywitach potrwa 18 miesięcy i będzie kosztowała pond 6 mln zł

Autor zdjęcia: GDDKiA

Jutro (24 września) rozpoczną się pierwsze prace w związku z przebudową na rondo skrzyżowania DK51 koło Dywit z drogami powiatową i gminną.
Prace, zlokalizowane w pobliżu mostu nad Wadągiem, obejmują budowę kanalizacji deszczowej w celu zapewnienia prawidłowego odwodnienia skrzyżowania.

Jakie utrudnienia?


Większość robót przy budowie kanalizacji deszczowej będzie toczyła się poza jezdnią i nie będzie powodowała utrudnień w ruchu. Jedynie budowa sieci kanalizacyjnej pod drogą będzie wymagała okresowego zajęcia jednego pasa jezdni.

W tym czasie ruch będzie kierowany ręcznie. Na odcinku, gdzie będą toczyły się prace budowlane, będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h oraz zakaz wyprzedzania.

Zakres inwestycji


W trakcie inwestycji powstaną przejścia dla pieszych, chodniki i zatoki autobusowe. Wykonana zostanie również przebudowa i budowa kanalizacji deszczowej w celu zapewnienia prawidłowego odwodnienia skrzyżowania.

Najważniejsze bezpieczeństwo!


Rondo pozwoli na sprawne włączenie do drogi krajowej nr 51 ruchu z kierunku cmentarza i Kieźlin z jednej strony i z osiedla Sterowców z drugiej, poprawiając tym samym bezpieczeństwo na skrzyżowaniu.

Fragment DK51 Dywity — Olsztyn to długi, prosty odcinek, na którym kierowcy mają tendencję do rozwijania nadmiernych prędkości, a na którym funkcjonują przejścia dla pieszych i ciąg pieszo-rowerowy. Rondo wraz z wyspami azylu na przejściach dla pieszych uspokoi ruch i poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Koszt i termin realizacji


Wykonawcą inwestycji jest firma Strabag, która za kwotę ponad 6,1 mln zł ma wykonać zadanie w ciągu 18 miesięcy. Zgodnie z zawartym porozumieniem koszty ponoszą po połowie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i gmina Dywity.

Źródło: GDDKiA2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5