Koronawirus: Coraz więcej zakażeń i dużo zgonów

2021-09-15 08:37:25 (ost. akt: 2021-09-15 15:13:10)

Autor zdjęcia: freepik

W środę ministerstwo zdrowia poinformowało o 767 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, zaś zmarło 21 osób. Ministerstwo zdrowia mówi o czerwonej lampce, która powinna zapalić się osobom niezaszczepionym, bo to właśnie oni umierają i zajmują miejsca w szpitalach.
W środę ministerstwo zdrowia poinformowało o 767 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: lubelskiego (144), mazowieckiego (106), małopolskiego (72), podkarpackiego (59), łódzkiego (54), wielkopolskiego (45), śląskiego (41), dolnośląskiego (37), zachodniopomorskiego (36), pomorskiego (35), podlaskiego (34), warmińsko-mazurskiego (27), kujawsko-pomorskiego (22), opolskiego (17), świętokrzyskiego (13), lubuskiego (8).

Zakażenia w naszym regionie pochodzą z następujących powiatów:

giżycki - 4
ostródzki - 1
miasto Elbląg - 4
elbląski - 1
iławski - 1
ełcki - 9
olecki - 1
olsztyński - 1
działdowski - 1
miasto Olsztyn - 4

17 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 9 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 12 osób.

Liczba zakażonych koronawirusem 2 895 223/ 75 454 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Liczba osób hospitalizowanych w najnowszym raporcie to 823. Dla porównania tydzień temu we wtorek było to 570 osób, zaś dwa tygodnie temu 465. Notowane są zatem ciągłe wzrosty liczby osób, które zakaziły się koronawirusem i potrzebują leczenia szpitalnego.


Dzisiejsze statystyki skomentował w porannym wywiadzie w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

— Praktycznie wszystkie osoby, które trafiają z COVID-19 do szpitali, a niestety z dnia na dzień ich przybywa, to osoby, które się nie zaszczepiły. Ta czwarta fala to fala osób niezaszczepionych. Dzisiejszy wynik, jeśli chodzi o nowe zakażenia powinien być dla nas już nie żółtym światłem ostrzegawczym, ale czerwonym. Nowych przypadków codziennie bardzo przybywa. Dzisiejszy wynik to jest 767 nowych przypadków. (…) Co także jest bardzo niepokojące, mamy 21 osób, które zmarły. To czerwona lampka, która pokazuje, jeszcze warto się zaszczepić.

Niestety czwarta fala pandemii zaczyna powoli paraliżować pracę w szkołach. W środę dyrektor SP nr 18 na olsztyńskich Dajtkach złożył wniosek o skierowaniu 240 uczniów na nauczanie zdalne z powodu kontaktu z zakażonym nauczycielem.

— Niestety koronawirus zaczyna powoli paraliżować pracę w szkołach. Dzisiaj dyrektor SP nr 18 wystąpił do sanepidu z wnioskiem o to, aby 10 oddziałów przeszło na nauczanie zdalnie po kontakcie z zakażonym nauczycielem — powiedziała "GO" Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna odpowiedzialna za oświatę.

Dzieci będą odbywały kwarantannę w różnych terminach, w zależności od tego, kiedy miały kontakt z zakażonym.

Dr Ewa Zakrzewska, lekarka rodzinna, internistka i radna Olsztyna przyznaje, że rozpoczął się sezon na przeziębienia, a wśród nich z pewnością będą pojawiały się zakażenia koronawirusem, choć na razie przeważają te "zwykłe" choroby.

— Rzeczywiście w przychodniach jest obecnie obserwowany większy ruch. Odnotowujemy infekcje dróg oddechowych, para grypy, takie infekcje jesienne. Wynikają one ze zmiany pogody - chłodniejszych nocy i poranków - oraz z powrotu dzieci do szkół i przedszkoli. Jak dotychczas nikt z moich pacjentów nie miał pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Większość moich pacjentów jest zaszczepiona. Powiem jeszcze, że dowiedziałam się od mojego kolegi lekarza, który pracuje na oddziale covidowym, że 95 proc. pacjentów to są osoby niezaszczepione. Naprawdę warto się szczepić.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował podczas środowego spotkania z dziennikarzami, że największe czynniki zakażeń są w województwach: lubelskim - 3,6 zakażenia (na 100 tys. mieszkańców), podlaskim - 2,89 zakażeń i podkarpackim - 2,78 zakażeń. Są to regiony, gdzie zaszczepiło się najmniej osób.

—Jeżeli obserwujemy estymacje dzisiejszego dnia, co się dzisiaj może wydarzyć, to już o poranku mamy trzy razy więcej zakażeń niż tego samego poranka tydzień temu. To jest świadectwo tego, że nasz powrót do rzeczywistości, do takiej normalności, do pracy, do szkoły, powoduje zwiększoną transmisję — mówił Andrusiewicz.

Marta Wiśniewska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5