W dniach 11-12 września w Lesie Miejskim w Olsztynie odbędzie się festiwal "Prusowie ze wsi Sędyty"

2021-09-10 15:35:11 (ost. akt: 2021-09-10 15:43:26)

Autor zdjęcia: Prusowie ze wsi Sędyty / Facebook

Jak żyło się we wczesnośredniowiecznym warmińskim grodzisku? Czym trudnili się jego mieszkańcy? Jak spędzali wolny czas? Co jedli, jakiej muzyki słuchali? Tego wszystkiego dowiemy się podczas festiwalu „Prusowie ze wsi Sędyty”, który odbędzie się 11-12 września w Lesie Miejskim.
Sędyty (Sundythen) to nazwa wsi, która istniała niegdyś na terenie obecnego Lasu Miejskiego. A dokładnie ona na prawym brzegu Łyny w odległości 1 km na południe od ujścia rzeki Wadąg. Położenie osady w zakolu rzeki na wysokim półwyspie stwarzało doskonałe warunki obronne.

„Wieś wymarła całkowicie podczas zarazy, która pustoszyła ziemie pruskie na początku XVIII wieku (1708-1710), wkrótce niewielu już o niej pamiętało. W tradycji ludowej zachowała się za to pamięć o zaklętym zamku położonym gdzieś niedaleko ujścia Wadąga do Łyny. Opowiadano o nim i przygodach jego raz dobrych, innym razem złych mieszkańców zimowymi wieczorami przy zapalonych kagankach w warmińskich chałupach” — czytamy na stronie sundythen.wordpress.com.

Piętnaście lat temu, w trakcie orki leśnej, na tych terenach odkryto dużą liczbę zabytków archeologicznych. Zainicjowało to serię badań, czasem dość sensacyjnych. W 2013 roku naukowcy wydobyli aż trzynaście arabskich monet.

„Po kilka monet odkryto podczas badań w latach 2018-2020. Łącznie do dzisiaj zbiór liczy ponad 20 monet (całych i fragmentów). Sporządzona w roku 2015 przez Dorotę Malarczyk ekspertyza wykazała, że odkryte monety pochodzą z jednego chronologicznie okresu. Zostały wybite w latach 753-821” — podaje sundythen.wordpress.com.

Dawne grodzisko stało się miejscem, gdzie organizuje się wydarzenia kulturalne. „Druga połowa września oraz pierwsza października to czas, gdy w Sędytach odbywa się Festiwal Historii i Kultury Średniowiecznej „Prusowie ze wsi Sędyty”. To przedsięwzięcie realizowane przez Towarzystwo Naukowe Pruthenia” — informuje serwis Urzędu Miasta Olsztyna.

— Impreza odbywa się w ramach projektu Odyseja Bałtycka, finansowanego ze środków europejskich — mówi dr Alicja Dobrosielska, jedna z organizatorek festiwalu. Wydarzenie cieszy się sporą popularnością. — Żeby policzyć uczestników, rozdajemy specjalne podkładki pod kubki — informuje dr Dobrosielska. — Są one ponumerowane. Dzięki temu wiemy, że do tej pory w festiwalu wzięło udział około ośmiuset czterdziestu osób. Nadchodzący weekend zapowiada się słonecznie. Nie wykluczone więc, że przyjdzie do nas jeszcze więcej ludzi — prognozuje.

Tegorocznej odsłona festiwalu „Prusowie ze wsi Sędyty” jest dość nietypowa.
— Początkowo impreza była pomyślana jako wydarzenie dwudniowe — wspomina Alicja Dobrosielska. — Planowaliśmy dwa bardzo intensywne dni z różnymi warsztatami, grami, pokazami walk itp. Ale sytuacja covidowa sprawiła, że postanowiliśmy rozciągnąć festiwal, żeby nie robić imprezy masowej. Stąd zdecydowaliśmy się na cztery weekendy po dwa dni. Każdy weekend odbywa się pod innym hasłem.

Pierwszy weekend, 21-22 sierpnia, był muzyczny.

— Las śpiewał i tańczył razem z nami — relacjonuje dr Dobrosielska. — Była nauka gry na instrumentach, nauka robienia instrumentów drewnianych i z gliny. Były średniowieczne tańce, a oprócz tego mnóstwo innych atrakcji. Drugi weekend upłynął nam pod znakiem rogownictwa. Robiliśmy guziki, obrabialiśmy kości, uczyliśmy się ciąć rogi i nie tylko. Tkaliśmy na pionowym warsztacie tkackim. Uczyliśmy się również piwowarstwa średniowiecznego, co było pewnym novum — podkreśla organizatorka.

Podczas trzeciego weekendu uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach garncarskich. Prowadził je Paweł Szymański.

— Odwiedził nas również kowal Michał Paczkowski z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Uczył on kowalstwa średniowiecznego — dodaje dr Dobrosielska.

Najbliższy weekend zamknie tegoroczną odsłonę festiwalu. Jakich atrakcji możemy się spodziewać?

— Zaprosiliśmy niezwykłego rzemieślnika. To Eryk Popkiewicz, bursztynnik. Oprócz tych warsztatów odbędą się także zajęcia z ręcznego lepienia naczyń, warsztaty kuchni pruskiej, pokazy Drużyny Wojów Bolesławowych Białozór z Olsztyna, gry, zabawy oraz opowieści przy ognisku o Sędytach — punktuje organizatorka.

Będzie również „Archeologia dla dzieci na poważne”. Dzieci, młodzież, ale też dorośli uczestnicy, będą mogli wziąć udział w badaniach, jakie naukowcy prowadzą na tym terenie. Do dyspozycji otrzymają sprzęt, którego używa się na co dzień podczas archeologicznych prac.

Organizacja takiej imprezy to spore wyzwanie logistyczne.

— Festiwal rozciągnął się w czasie. Ale dzięki temu mogliśmy zaprosić dużo różnych osób — nie ukrywa organizatorka. — Bardzo się cieszymy, bo w toku tych czterech weekendów przychodzą do nas kolejne osoby, zgłaszają się wolontariusze. Osoby, które spędziły z nami pierwszy weekend, przychodzą na kolejne.

Spotkania we wsi Sedyty to nie tylko dobra zabawa, lecz także okazja, by zdobyć cenną wiedzę.

— Warto znać korzenie i historię miejsca, w którym się mieszka, w którym się jest, które się odwiedza — przekonuje dr Alicja Dobrosielska. — To jest ważne, gdyż pozwala nam zrozumieć, kim jesteśmy. Poza tym myślę, że historia mieszkańców osady Prusów, najpierw pogańskich a potem chrześcijańskich, jest naprawdę bardzo ciekawa.

Paweł Snopkow

Festiwal Historii i Kultury Średniowiecznych Prus „Prusowie ze wsi Sędyty”
Olsztyński Las Miejski — Osada Sundythen
11-12 września 2021 godz. 13.00-18.00

Dla ułatwienia dotarcia do osady Sundythen, w Lesie Miejskim w Olsztynie, organizatorzy umieścili na trasie dwa kierunkowskazy. Pierwszy znajduje się na końcu parku linowego, drugi przy strzelnicy.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Susan Benson #3075157 12 wrz 2021 15:11

    Witam Szanowni Państwo, Potrzebujesz pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz pożyczki biznesowej, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację projektu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, polecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp pod numerem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i jesteśmy zobowiązani pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu ustrukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których powinieneś skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie finansowanie bezpośrednie - Otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie - Przystępne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji - masz 99,9% szans na otrzymanie pożyczki * Elastyczna spłata - Musisz wybrać datę spłaty, tygodniowy, miesięczny lub roczny na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się teraz z moją firmą, możemy pomóc Ci pożyczyć, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie wniosku o pożyczkę za pośrednictwem E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com Wha tsApp/Telegram: +447903159998 Pośrednicy/konsultanci /brokerzy mogą sprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy pracować razem z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5